«Журналіст і війна»

350 переглядів

05.06.2023


6 червня – день журналіста

Наразі наша країна живе в умовах повномасштабного вторгнення росії. Робота журналістів зараз займає особливе місце, оскільки агресор веде війну не лише на суші, морі та в повітрі, а й на інформаційному фронті, поширюючи численні фейки. Завдяки журналістам, українці та світова спільнота можуть дізнатися об’єктивну інформацію про військові злочини, які скоюють окупанти.

Фото Мстислава Чернова

Фотограф Associated Press Євген Малолетка вказує на дим, який піднімається після авіаудару армії Росії по пологовому будинку в Маріуполі Донецької області, 9 березня 2022 року. Фото Мстислава Чернова.

Журналісти під час висвітлення бойових дій в Ірпені, 6 березня 2022 року.

За даними Національної спілки журналістів України станом на початок червня 2023 року у війні Росії проти України з 24 лютого 2022 року загинули 63 медійники. Це підтверджені факти загибелі медійників за різних обставин. Серед них журналісти та представники ЗМІ, убиті під час виконання професійних обов’язків чи захисту нашої держави у лавах ЗСУ, а також медійники, які стали цивільними жертвами російської війни.

 

Презентуємо нові книги :

Журналісти на війні

Журналісти на війні. Документальні дослідження, хронікальний літопис, аналітика / упоряд. : Ю. Сорока , О. Наливайко. – Харків : Фоліо, 2022. – 448 с.

Автори цього видання — відомі в Україні журналісти, які, починаючи з весни 2014 року, ведуть літопис трагічних подій у Криму й на Донбасі. До недавнього часу якщо й бували журналістські відрядження на війну, то тільки в далекі від України гарячі точки планети. А нині через російську агресію такі точки з’явились і на карті України, і багато українських журналістів, зокрема й ті, хто долучився до створення цієї книги, добровільно стали військовими кореспондентами, вважаючи своїм професійним і патріотичним обов’язком безпосередньо з місця подій із ризиком для життя розповідати нашому суспільству, всьому світу про цю нав’язану нам жахливу, руйнівну війну.

 

 

Україна: журналісти на передовій / упоряд. : Ю. Сорока, Ю. Бондар, А. Малієнко. – Харків : Фоліо, 2023. – 498 с.

Україна: журналісти на передовій

Видання присвячене майстрам слова, які стали до оборони нашої держави як на інформаційному фронті, так і на полі бою. Особливістю книги є те, що журналісти виступають в ній у двох іпостасях — як автори і як герої оповідей. Книга містить понад 60 нарисів, об’єднаних у шести розділах, перший з яких — «На передньому краю» оповідає про військових журналістів, які служать у Збройних Силах України.

Під однією палітуркою зібрані матеріали різних жанрів: репортажі, інтерв’ю, нариси, огляди, а також фотографії та документи. Це живі свідчення очевидців з місця подій і враження безпосередніх учасників бойових дій, досвід волонтерської роботи та інформаційного спротиву.

У книзі також відгуки про інші видання, що описують перебіг широкомасштабного вторгнення, і вірші журналістів-поетів, написані після 24 лютого 2022 року.

 

Луканов Ю. Знайти убивцю Фільова. Фантасмагорія: оповідання про «днр» у складі України ; Репортер Волковський : роман про карколомні пригоди журналіста на війні / Юрій Луканов. – Київ : Агенство «Україна», 2020. – 192 с.

Луканов Ю. Знайти убивцю Фільова. Фантасмагорія: оповідання про «днр» у складі України ; Репортер Волковський : роман про карколомні пригоди журналіста на війні

«Репортер Волковський» – роман про карколомні пригоди журналіста на війні. Він великою мірою передає особистий досвід автора, який висвітлював Майдан, анексію Криму, війну на Сході України.

У Криму головний герой Іван Волковський визволяє з полону французького телеоператора, вдавшись до авантюрних прийомів. Потім їде у Донецьк, оскільки у полоні опинився його друг і колега. Дорогою він стає свідком трагічної ситуації, коли снаряд бойовиків влучає у пасажирський автобус і вбиває кількох людей. Врешті, головний герой сам опиняється у печально відомій в’язниці «Ізоляція».

«Юрій Луканов так точно описав денеерівський концтабір, що складається враження, ніби він сам там був. Суттєвих розбіжностей його опису з реальністю, яку влітку 2014-го я спостерігав у денеерівському концтаборі протягом 48 діб, майже немає. Вкупі з вигаданими, але дуже типовими персонажами, викладене Юрком може здатися читач(к)ам абсурдом, але реальність не менш абсурдна. Думаю, це хороша проза, якій можна довіряти. Я прочитав із задоволенням й можу рекомендувати», – так оцінив твір колишній в’язень «Ізоляції» Дмитро Потєхін – його оцінка наведена на обкладинці книжки.

 

Американське видавництво Defiance Press у Техасі видало англійською мовою книжку українського журналіста Юрія Луканова «Репортер Волковський».

Defiance Press

 

Рекомендуємо статтю в часописі:

Портников В. Життя в реальності війни / В. Портников // Критика. – 2023. – №1–2. – С. 2–6.

Для журналіста війна – це праця. У цьому сенсі праця журналіста ближча до праці військового чи лікаря. Вибір цього фаху – звісно, якщо це усвідомлений вибір, – це і є вибір екстремальної ситуації. Тому я вважаю, що все змінилося для країни, але не для мене чи моїх колеґ.

Запрошуємо до перегляду:

Окупація: ціна слова

Напередодні Дня журналіста, 5 червня, команда «Слідства. Інфо» презентує документальний фільм «Окупація: ціна слова». Він розповідає про українських журналістів, які під час війни опинилися в окупації та зазнали насилля з боку російських військових через свою роботу – були вбиті або викрадені, потрапили в полон чи зазнали катувань, повідомляє редакція.

До фільму ввійшли історії херсонського журналіста Олега Батурина, журналістки з Мелітополя Світлани Залізецької, київського журналіста Дмитра Хилюка та інших. Усі вони постраждали від рук росіян через те, що попри складні обставини намагалися розповідати правду про війну.

Знайомимо з професійними посібниками:

На цій сторінці ви знайдете книги та посібники з розслідувальної журналістики та журналістики даних, а також порадники із висвітлення конфліктів та війни. 

Тематика посібників включає методи та тенденції в журналістських розслідуваннях та журналістиці даних, колекції інструментів та підходів, а також поради та ресурси, які можна використовувати при підготовці розслідувальних матеріалів.