Бібліотечна освіта

1 383 переглядів

Оновлено: 05.07.2024


Справити враження на сучасного читача, зробити відвідування бібліотеки яскравою подією – справа дуже нелегка. Необхідно мати нове бачення проблем, демонструвати сучасні підходи до роботи з інформацією. Нестандартний зміст і форма обслуговування, нові засоби комунікації, вивчення нових зростаючих потреб користувачів це нагальна потреба і необхідна умова роботи сучасної бібліотеки.

Концепція успіху тут – професіоналізм та креативність. Для ефективного професійного розвитку працівників нашої бібліотеки з 2015 року працює програма «Бібліотечна освіта».

Заняття проходять у форматі тренінгів, майстер – класів, круглих столів, доповідей з подальшим обговоренням актуальної професійної проблематики.

Безперервна професійна освіта працівників є запорукою високого рівня бібліотечного обслуговування, підвищення ролі бібліотеки в освітній і виховній діяльності університету.

 

Сертифікати. Самоосвіта та підвищення кваліфікації онлайн


05.07.2024

Оновлення Journal Citation Reports

На вебінарі розповідалось про оновлення Journal Citation Reports (JCR)™. Починаючи з цьогорічного випуску, звіти про цитування журналів включатимуть уніфіковані рейтинги за тематичними категоріями, що допоможе спростити оцінку ефективності журналу та підвищити прозорість і інклюзивність.
Йшла мова по те, як можна використовувати розширені профілі журналів, щоб приймати впевнені рішення на основі даних у сучасному науковому видавничому середовищі, що розвивається, незалежно від того, надсилаєте ви свій перший рукопис чи керуєте бібліотечними колекціями. Слухачів ознайомлено з широким спектром показників на рівні журналу, включно з фактором впливу журналу (JIF), доступним у профілях JCR разом із описовою інформацією відкритого доступу та інформацією про учасників. Надана інформація про інтеграцію JCR з іншими продуктами Clarivate, включаючи Web of Science.


Відкрита наука сьогодні: виклики та перспективи

26 червня 2024 року о 16:00 у рамках програми підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників Бердянського державного педагогічного університету “ARS DOСENDI” і в межах реалізації проєкту Open4UA відбулась онлайн-лекція “Відкрита наука сьогодні: виклики та перспективи”.

Спікер: Сергій Назаровець, фахівець з наукометрії, науковий співробітник Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, кандидат наук із соціальних комунікацій.

Модератор: Яна Сичікова, проректор з наукової роботи Бердянського державного педагогічного університету


6 червня відбувся вебінар «Аналіз публікаційної активності установи», на якому були розглянуті такі питання:

1.Аналіз публікацій для додаткового Web of Science та InCites:
– Ключові індикатори та метрики для оцінки ефективності.
– Коректна дія на заводи, квартири JCI, наявність відкритого доступу до плану S.
2.Оцінка наукового вдосконалення:
– Аналіз ефективності поточних робіт.
– Знайдіть оптимальні партнери для різних проектів.
– Створення та створення профілю з розширеними можливостями організації у Web of Science. 
– Зареєструйтесь на вебінарі, щоб дізнатися більше про мене, як зробити вашу організацію лідером у своїй галузі!


06.06.2024

Бібліотекарі БДПУ взяли участь у ХІІІ Всеукраїнській онлайн-школі бібліотечного журналіста на тему «Бібліотечний журналіст і безбар’єрність: розширюємо горизонти», яка відбулась з 28–31 травня 2024 р. 

У програмі розглядались сучасні тенденції створення безбар’єрного інформаційного простору в бібліотеках України, досвід колег із книгозбірень Європи, США та Австралії щодо впровадження інклюзивної культури; партнери школи (Луганська та Рівненська ОУНБ) розібрали практичні кейси з трансформації бібліотечного простору для суспільно вразливих груп населення та ознайомили з культурою комунікації; розглянули доступні інструменти розбудови толерантного інформаційного середовища, якими має володіти сучасний бібліотечний журналіст.

Організатор заходу Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка


29.05.2024

«Бібліотечний цифровий контент епохи штучного інтелекту»

Захід відбудбувся 24 травня в межах ALL DIGITAL Weeks 2024. Реалізувався Харківською державною науковою бібліотекою ім. В. Г. Короленка за підтримки Харківського обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація у співпраці з Науковою бібліотекою Київського національного університету культури і мистецтв. Під час заходу розглядались актуальні тенденції у світі цифрового контенту, що засновані на штучному інтелекті.

 


08.05.2024

Оновлення у авторському профілю у Web of Science

2 травня 2024 року провідні фахівці бібліотеки Куторга А.В., Харитонова М.М., Потапенко Г.В. відвідали вебінар «Оновлення у авторському профілю у Web of Science». Доповідачка: Ірина Тихонкова, к.б.н., старший дослідник, Customer Success Specialist Clarivate на вебінарі розповіла як створювати, наповнювати, додавати та як підтвердити позицію автора, хто може редагувати і бачити здобутки науковців.


05.05.2023

В рамках All Digital Weeks 2023 відбувся вебінар «ChatGPT: що потрібно знати науковцям, освітянам, бібліотекарям?». Під час заходу обговорили наступні питання: знайомство з ChatGPT; чи замініть штучний інтелект бібліотекарів; штучний інтелект та кінець епохи цитування; ChatGPT очікування та реалії згідно аналізу літератури у Web of Science. Організатори були: Національний університет «Києво-Могилянська академія», Одеський національний технологічний університет, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», «Clarivate».


28.03.2023

23 березня працівники бібліотеки БДПУ взяли участь у навчально-методичному онлайн-семінарі «Актуалізація та збереження  бібліотечних фондів: виклики сьогодення». Під час заходу обговорили різноманітні питання збереження фондів бібліотек – цифрових та аналогових активів, використання інформаційних технологій для забезпечення збереження бібліотечних фондів, дослідження та збереження книжкових пам’яток, ретроспективну конверсію карткових каталогів і цифровізацію бібліотечного фонду. Також ознайомились з досвідом Харківської державної наукової бібліотеки імені В.Г. Короленка, фонду ДНАББ ім. В.Г. Заболотного, ННСГБ НААН України, ДНТБ України. 

 
Дякуємо організаторам ДНТБ України за корисну та цікаву інформацію

18.05.2020

Карантин з користю

Провідна бібліотекарка Людмила Золотар пройшла освітній онлайн-курс «Бібліотека – відкритий публічний простір» та отримала сертифікат. Цей курс розроблений ВГО «Українська бібліотечна асоціація» для бібліотекарів, він дає можливість розширити компетентності і в майбутньому стати «агентами змін» у своїй бібліотеці. Шановні колежанки долучайтесь!

Провідна бібліотекарка Людмила Золотар

 


«Соціальні мережі в роботі бібліотек»

04.04.2019

На сучасному етапі особливого значення набуває представництво у віртуальному просторі бібліотечних установ як сучасних інформаційних центрів. Останнім часом дедалі більше бібліотек створює свої сторінки в соціальних мережах. Зокрема, більшість зарубіжних та вітчизняних бібліотечних установ представлені в Twitter, Facebook,  Instagram та ін. 

Сьогодні головною метою бібліотечного уроку було навчитись використовувати соціальні мережі для рекламування та представлення послуг бібліотеки, що виступають одним із базових елементів формування інформаційного суспільства.

Заняття підготувала та провела

бібліотекар І категорії Галина Потапенко.


Впровадження УДК

20.06.2018

Два дня поспіль у бібліотекарів БДПУ проходив семінар-навчання з впровадження в дію Постанови № 177 Про використання Універсальної десяткової класифікації.

У навчанні брали участь гості університету – представники Центральної бібліотеки міста. Наглядним прикладом слугувала презентація.

Кінцевим результатом стали тести, які підвели результати професійної підготовки присутніх.

Заняття підготувала та провела  

Межуєва Наталія, зав. відділом комплектування


11.04.2018 в рамках бібліотечної освіти був проведений урок «Google- сервіси та їх використання в роботі бібліотекарів».

Розвиток освіти потребує від бібліотекаря значної підготовки, володіння ним сучасними освітніми технологіями, використання у роботі електронних ресурсів. З-поміж сучасних технологій найбільш поширеними є комп’ютерно-інформаційні, а саме хмарні технології. Хмарні технології (англ. Cloud technologies) – це кардинально новий сервіс, який дозволяє віддалено використовувати засоби обробки й зберігання даних.

Сервіси Google – це широковідомий безкоштовний набір он-лайнових програмних засобів. Саме сьогодні було розглянуто такі додатки: поштовий сервіс Gmail, хмарне сховище Google Диск, сервіси по створенню таблиць, документів, презентацій, сайтів (Документи, Таблиці, Презентації тощо), можливості використання YouTube в роботі та Google Scholar. Зазначені сервіси дозволяють створювати та зберігати документи, що спрямовані на задоволення різних потреб. Додатки зорієнтовані на розвиток самостійного мислення та ефективну організацію пізнавальної діяльності.

Заняття підготувала та провела

провідний бібліотекар Галина Потапенко.


20.06.2017 відбулось чергове заняття з програми «Бібліотечна освіта». Працівниками бібліотеки була прослухана доповідь  «Сучасна українська література: тенденції, напрями, течії».

Доповідь підготувала та провела

завідувач відділу обслуговування Філон Ірина Михайлівна

 

 

 


25.01.2017р. відбулось заняття на тему «Підвищення рівня знань інформаційної компетентності бібліотекарів».

На попередньому заняті фахівці бібліотеки розглядали можливості роботи в програмі Microsoft Office Word. Сьогодні для підвищення рівня знань та інформаційної компетентності бібліотекарів, було продовжено знайомство з  Microsoft Office, а саме – робота з програмою PowerPoint.

На занятті вивчалися основні етапи роботи з програмою: підготовка презентацій, її перегляд та можливості застосування презентацій в роботі бібліотекарів.

Заняття було підготовлене та проведено

Провідним бібліотекарем Потапенко Г.В.


circle12.10.2016 р. відбулось заняття бібліотекарів за програмою бібліотечної освіти.

Тема заняття: Бібліотечне краєзнавство: традиційні та інноваційні аспекти.

Краєзнавство є одним з провідних напрямків діяльності бібліотек, і це – характерна риса нашого часу, коли українське суспільство приділяє значну  увагу вихованню національної свідомості, високої моральності, знанню вітчизняної історії та літератури.

Мета бібліотечного краєзнавства – зібрати, зберегти і надати користувачам документальні джерела та інформацію про минуле та сучасність рідного краю.

Краєзнавча діяльність – одна з унікальних сфер діяльності бібліотеки і дуже приємно, що наша краєзнавча робота не є марною, що вона потрібна і затребувана читачами, не залишає їх байдужими і спонукає до вивчення рідного краю.

Заняття провела зав. довідково-інформаційним відділом

  Піщальнікова О.Б


1126.05.2016 року  у фонді рідкісної і цінної книги бібліотеки(ФРЦК) відбулися чергові заняття з бібліотечної освіти. 

Колеги були ознайомлені з нормативними документами, які визначають завдання і напрямки роботи фонду.

Окремо обговорювалися критерії і порядок відбору рукописних книг, рідкісних і цінних видань з фондів бібліотек, згідно інструкції Міністерства культури і мистецтв України 2001р. Основну увагу приділено питанню збереження і зберігання книжкового фонду.

Розглядалися також методи і форми роботи щодо популяризації ФРЦК та його вклад у просвітницьку і наукову діяльність вишу.

Наочно були продемонстровані книжкові колекції та окремі унікальні видання кінця XIX – початку XX століття.

Заняття провела бібліотекар I-ї категорії
Кіосєва В.Ф


526.01.2016 р. відбулось заняття на тему «Підвищення рівння знань інформаційної компетентності бібліотекарів».

Сьогодні бібліотеки розширюють свою функціональну нішу, стають необхідними осередками інформаційного суспільства. Сучасні бібліотекарі повинні змінювати традиційні підходи до формування фондів, бо електронні ресурси дають змогу відкрити нову сторінку для удосконалення системи бібліотечно-інформаційного обслуговування користувачів.

Опанування новими технологіями допомагає бібліотекарям стати для суспільства провідниками у світ інформації, новітніми інфоцентрами, де сконцентровані найгрунтовніші знання та ідеї людства.

Тому для підвищення рівня знань, інформаційної компетентності бібліотекарів серед комп’ютерних технологій, на семінарському занятті вивчалися основні етапи роботи текстового редактора Microsoft Office Word, які допоможуть їм в подальшій роботі бібліотекаря.

Заняття було підготовлене та проведено

Провідним бібліотекарем Потапенко Г.В.

 


1 (1)

26.11.2015 р. Нові часи поширюють вимоги до сучасного бібліотекаря. Змінюються професійні орієнтири взаємодії бібліотекаря і користувача. «Професійна етика бібліотекаря»  тема останнього  в поточному  році заняття бібліотекарів.

Заняття було підготовлене

бібліотекарем І категорії Ушанова С. І.

 

 

 


circle

24.09.2015 р.  відбулися чергові навчання колективу бібліотечній освіті.

Темою цього практичного заняття стало використання у бібліотечному пошуку електронного каталогу, який знаходиться на сайті нашої бібліотеки. На конкретних прикладах були показані всі можливості цієї програми. Під час занять були жваві колективні обговорення.

Заняття було підготовлене зав. відділом комплектування

та наукової обробки документів Площенко Н.М

 

 


circle04.06.2015 р. в рамках програми «Бібліотечна освіта» відбулось чергове заняття бібліотекарів. Це був мастер-клас на тему «Скорочення слів і словосполучень українською мовою в бібліографічному описі: загальні вимоги та правила», згідно ГОСТ7.1-2003 (чинний від 01.01.2014 р.), та ДСТУ 3582:2003.

В цих документах установлюються нові вимоги та правила в  загальних положеннях щодо скорочення слів і словосполучень під час складання бібліографічного опису, надаються розширені приклади прийнятих та умовних скорочень. Для цього заняття була підготовлена та проведена роз’яснювальна презентація, після якої прошли колективні обговорювання.

Заняття було підготовлене зав. відділом комплектування

та наукової обробки документів Площенко Н.М.


circle28.05.2015 р. відбулось заняття бібліотекарів за програмою бібліотечної освіти.Тема заняття: «Особливості техніки безпеки в сучасній бібліотеці вищого навчального закладу».

Бібліотека ВНЗ  сьогодні – це поєднання традиційних форм і методів роботи разом з перевіреними часом пристроями з технологічними та комунікаційними досягненнями соціуму.

Досвід показує, що збереження безпеки в роботі бібліотек – поняття комплексне, що досягається сукупністю зусиль ряду структур, де не останнє місце займає знання співробітниками належних правил і вміння застосування їх в критичний момент.

На занятті розглянуто питання:

1. Застосування  нових Правил охорони праці співробітників бібліотек від 12.12.2012 № 1398 (Зареєстров. в МЮ Укр. 03.01.2013 р. за № 41 / 22573) в роботі бібліотеки БДПУ.

2. Особливості роботи в бібліотеці БДПУ з пересувними драбинами і драбинками.

3. Нюанси  ТБ в роботі на копіювальних апаратах та з ПК.

Заняття було підготовлене

провідним бібліотекарем  Бєлєвцева Т.М.