Станіслав Лем 100 років

522 переглядів

08.09.2021


ЧИТАЄМО ЛЕМА:

 

Лем С. Астронавти ; Голос Господа ; Огляд на місці / С. Лем. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2021. – 688 с.

До 100-річчя від народження Станіслава Лема видавництво «Богдан» презентує новий проєкт – «Шестикнижжя Лемове», до якого увійдуть твори, які раніше не видавались. На поціновувачів творчості Лема вже чекає перший том зібрання. Цей том об’єднав під однією обкладинкою три романи видатного польського фантаста – «Астронавти», «Голос Господа» й «Огляд на місці». Написані у різні часи (у 1951, 1967 і 1981 відповідно), вони різняться не лише тематикою, а й стилем викладу. Якщо «Астронавти» попри захопливий сюжет є романом-попередженням для тих суспільств, які сконцентровані на війні і руйнуванні, то «Голос Господа», написаний у формі мемуарів математика, є радше філософським трактатом про людство і наше місце у всесвіті. Натомість «Огляд на місці» – складний багаторівневий твір, гостра сатира як на авторитарне («курдлянське»), так і на демократичне («люзанське») суспільства.

Раніше читачі мали можливість насолодитися серією «П’ятикнижжя Лемове», видане за сприяння Польського Інституту у Києві.

 

Орлінський В. Лем. Життя не з цієї землі / В. Орлінський ; пер. з польської А. Павлишина. – Львів : Човен, 2021. – 496 с.

«Лем. Життя не з цієї землі» – це перша в Польщі біографія великого фантаста і футуролога. І перша з часу незалежності України біографія українською мовою народженого у Львові Станіслава Лема. У книжці докладно йдеться про те, як Лем пережив Голокост у Львові; його стосунки з комуністичною ідеєю, мотиви виїзду до Польщі в 1945 році; чому Лем не став лікарем, хоча закінчив повний курс медичної академії; як відбувалося становлення молодого письменника у важкі роки сталінщини в Польщі; чому Анджей Вайда так і не екранізував «Соляріс»; історію славетного доносу Філіпа Діка до ФБР на Лема, буцім той агент КДБ; стосунки Лема з краківським єпископом Каролем Войтилою; багатолітню і всебічну творчість; приватне життя в люблячій родині; багато інших цікавих сюжетів, які представляють непересічну особистість на тлі епохи.

СЛУХАЄМО ПРО ЛЕМА:

Подкаст про Станіслава Лема та його перестороги людству, які стали викликами XXI століття https://izone.media/podcast/lem/

 Сто років тому у Львові народився письменник, фантастичними книжками якого зачитувалися мільйони людей по всьому світу. І автори цього подкасту, Аліса Ліндеман та Володимир Арєнєв, зачитувалися теж. Із подивом вони збагнули, що фантазії на тему «яким будуть світ і технології», вже здійснилися — власне, як і загрози, передбачені Станіславом Лемом.

 Поляризація суспільства та пошук ідентичності під час глобалізації, розвиток біотехнологій та етичні проблеми трансгуманізму, постправда, кризи людства… Це подкаст про те, як реагувати на майбутнє, яке вже настало. Шукаємо відповіді із текстами Станіслава Лема та письменниками й мислителями з усього світу.

ПОДОРОЖУЄМО  З ЛЕМОМ:

13–18 вересня у межах 23 Форуму видавців у Львові вперше відбудеться Фестиваль «Місто Лема» на честь відомого польського письменника-фантаста та найвідомішого в світі письменника-львів’янина Станіслава Лема.

«Метою фестивалю є пошук місць Лема на мапі сучасного Львова, поширення ідей Лема серед українських читачів та дискусія про сучасну культуру і художню літературу крізь призму творів Лема» – розповідає співкураторка фестивалю «Місто Лема», поетка Галина Крук.

Програма фестивалю «Місто Лема» пропонує цікаві заходи не лише шанувальникам творчості великого мислителя-фантаста, науковцям чи фанатам кіберкультури й футурології, але й тим, хто шукає нові зв’язки між минулим і майбутнім чи просто прагне цікаво провести час.

У програмі фестивалю «Місто Лема»:

  • науковий семінар «Між двома Левіафанами»
  • літературні заходи
  • показ фільму про Станіслава Лема «Автор Соляріса» режисера Бориса Лянкоша
  • реальні та віртуальні мандрівки місцями Лема у Львові

ВІДЕОАЛЬМАНАХ В 5-ТИ ЧАСТИНАХ:

https://youtu.be/1ub4JfmQ_FA?si=0WcHVU1jxsI_qzKJ

(Не)забуті імена літературного Львова. Місця Лема.

Частина І

У першому епізоді відеоальманаху «(Не)забуті імена літературного Львова. Місця Лема» разом зі спікером-перекладачем та істориком Андрієм Павлишиним відкриємо закулісся родини Лемів, дитинства Станіслава у Львові, дізнаємося про дитячі та юнацькі пригоди письменника та інші історії, які він згодом описав в своєму автобіографічному романі «Високий замок».

Локації зйомок: музей «Територія терору», Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького, Музей історії медицини Галичини ім. Мар’яна Панчишина.

https://youtu.be/kLJyQ9LuMAE?si=5LQbTpQT-BLxT-2o

(Не)забуті імена літературного Львова. Місця Лема. Лем, як…

Частина ІІ

Станіслав Лем поєднав у собі просвітницьку віру в силу розуму та романтизм.

І це дуже відчутно, коли би ми розглядали його філософський футурологічний спадок.

Станіслав Лем – як філософ, письменник та футуролог, як історія розвитку літератури та філософії від дитячого захвату та інтересу до песимізму та обережності – з точки зору науковця, справжнього поціновувача та дослідника наукової фантастики Ігоря Колесника.

Локація зйомок: Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

(Не)забуті імена літературного Львова. Місця Лема. Погляд в майбутнє.

Частина ІV

Наш 4-й епізод відеоальманаху «(Не)забуті імена літературного Львова. Місця Лема» присвячений передбаченням Станіслава Лема, які він здійснив у своїх науково-футурологічних есеях. Про загрозу штучного інтелекту, віртуальної реальності, пандемії, перенаселення світу та інші виклики майбутнього розповість літературознавиця та перекладачка Галина Крук.

Локації зйомок: Музей міста, Lviv Open Lab, Наукова бібліотека Львівського національного університету ім. Івана Франка, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького.

https://www.youtube.com/watch?v=G08mY0WXRsI