Літературні враження 2019 року

478 переглядів

30.01.2020


Книги 2019: світові інтелектуальні бестселери, приквел «Гри престолів», історія друкарки Клавки, мудрі поради дитячого психолога і багато іншого.

Джадт Тоні. Роздуми про двадцяте століття / Тоні Джадт, Тімоті Снайдер ; пер. з англ. Павла Грицака. – Львів : Човен, 2019. – 384 с.

«У цій надзвичайній книжці двоє дослідників вирушили в подорож, з якої повернеться тільки один. Їхня незвідана земля — континент, який ми називаємо двадцятим століттям, часто такий страхітливий. Їхній шлях пролягає через їхні думки та спогади. Обидва мандрівники — професійні історики, яких досі мучать власні нерозв’язані питання. Вони мусять поговорити один з одним, і часу обмаль.

Тоні Джадт, автор книжки «По війні» (Postwar), дізнався, що в нього бічний аміотрофічний склероз — невиліковне дегенеративне захворювання. Його друг Тімоті Снайдер, молодший американський історик, запропонував допомогти у створенні останньої праці. Вона набула форми серії розмов, записаних на аудіо, а потім надрукованих і затверджених Джадтом упродовж майже двох років. Джадт помер у серпні 2010 року, кілька тижнів по тому, як надиктував довге «післяслово» — таке ж ясне, як усі його твори. Йому було 62 роки.

Обидва говорять без ремарок, відсилань і недомовок. Вони дедалі захоплюються, одне тягне за собою інше, і Снайдер — як редактор — не нав’язує тематичного порядку, що було би помилкою. А притому він переконав Джадта говорити про себе, своє особисте життя і свої переконання. Сам Джадт каже: «Ти не можеш цілком осягнути образ ХХ століття, якщо ніколи не поділяв його ілюзій». Інтелектуальним гріхом століття для нього було «винесення рішень про долю інших в ім’я їхнього майбутнього як його бачиш ти».

Звісно, він має рацію: ми маємо пам’ятати це століття не лише за війною та Голокостом, а й за найпрекраснішими в історії гуманістичними звершеннями. Джадт і Снайдер запитують один в одного, чи потрібні трагедії, навіть війни, аби відродити той дух. Ні, це інтелектуали мають «переосмислити аргументацію про природу суспільних благ». Останні слова Тоні Джадта сповнені його фірмової відважності: «Це буде довгий шлях. Але було б безвідповідальним удавати, ніби існує якась серйозна альтернатива» ( Нил Ашерсон. «Гардиан»).

 

 


 

Харарі Ювал Ной. 21 урок для 21-го століття / Ювал Ной Харарі. – Київ : BOOKCHEF, 2018. – 416 с.

Попередні книги Ювала Ноя Харарі вже сколихнули світ та стали справжніми бестселерами. Довгоочікувана праця автора «21 урок для 21 століття» змушує замислитись над питанням сьогодення. Автор пише про наш світ, який кожного дня стає складнішим для розуміння. Як нам боротися із епідемією фейкових новин? Чи зможемо захиститися від ядерних катастроф? Що зупинить тероризм? Які цивілізації домінують: Іслам, Захід чи Схід? Чи буде нова Світова війна? Основне завдання цієї книги – це залучення уваги читачів до постійних і дестабілізуючих змін, що відбуваються у світі. А також розвиток в кожному співчуття, життєстійкості і критичного мислення.

 

 


Гримич М. Клавка : роман / Марина Гримич. — Київ : Нора-Друк, 2019. — 336 с.

Дія роману Марини Гримич «КЛАВКА» відбувається у Спілці письменників України і в київському письменницькому будинку РОЛІТ у 1947 році, коли відбувся сумнозвісний Пленум, відомий в історії розгромом української літератури, зокрема паплюженням Юрія Яновського та Максима Рильського. Клавка, секретарка Спілки письменників, знає про письменників усе, а драматичні події відбуваються на її очах. Паралельно її власне життя пожвавлюється: вона опиняється в центрі любовного трикутника — між відповідальним працівником ЦК КП(б)У і молодим письменником, який щойно повернувся з фронту.

Відгуки читачів:

«Такі живі, страшні і правдиві сцени тогочасного життя, описані в книзі – про освідчення і котлету по-київськи, виселення з міста інвалідів війни, стишені розмови на кухні і багато прекрасної поезії. У таких книгах завжди багато відповідей на головні питання сьогодення – чому ми так живемо, чому ми такі, бо вони показують точку, у якій потяг нормального розвитку зійшов з рейок, щоб розбитись у прірві. Ту точку, коли у нас забрали головне – гідність» (Е. Завалій).

 

«В Україні десь 30 тисяч вчителів української мови та літератури. Саме таким повинен бути мінімальний тираж книги «Клавка» Марини Гримич» (М. Кравченко).

 

«Ця книжка – повністю про настрій епохи. Це легка, щира, багато в чому весела і сповнена оптимізму історія про відчай, від якого неможливо втекти. Приблизно так я й уявляв собі тональність української літератури тієї доби» (Остап Українець).

 


Мартін Д. Вогонь і кров. За триста років до «Гри престолів» (Історія Таргарієнів) / Джордж Р. Р. Мартін. – Київ: :  КМ-Букс, 2019. – 672 с.

Що насправді відбувалося під час Танку драконів? Чому відвідувати Валірію після Руїни стало смертельно небезпечно? Які найгірші злочини Мейгора Лютого? Як жилося у Вестеросі, коли в небі панували дракони? Це лише декілька питань з тих, на які відповідає літопис, укладений ученим мейстром Цитаделі та проілюстрований Дагом Вітлі.

«Вогонь і кров», що за масштабами не поступається «Історії занепаду й загибелі Римської Імперії» Едварда Гіббона, це перший том вичерпної двотомної хроніки Таргарієнів, яка дозволить читачеві по-новому поглянути на мінливу, частенько криваву, але незмінно яскраву історію Вестеросу.