Критичне мислення в соціальних мережах

619 переглядів

24.05.2021


Сьогодні, по суті, розпочинається поворот до неосередньовіччя, коли символічний світ – світ, який ми бачимо на моніторах чи телеекранах – стає чимось реальнішим, ніж емпіричний світ фактів. Так само, як в епоху Середньовіччя людина вірила у те, що відьми збираються на шабаш у Вальпургієву ніч, що ліси, ріки і озера заселені казковими істотами – гномами, ельфами, єдинорогами і кентаврами, – які для неї були цілком реальними істотами, тепер побутує віра у не менш казкові речі: наприклад, у розіп’ятого хлопчика в Слов’янську чи український винищувач, який збив малайзійський «Боїнг». Як в епоху Середньовіччя, так і сьогодні об’єктивні факти перестають бути чимось значимим у формуванні свідомості та переконань. Як зберегти адекватність сприйняття та мислення?

 

Ніколс Т. Диванні експерти. Як необмежений доступ до інформації робить нас тупішими / Томас Ніколс. – Київ : Наш Формат, 2019. – 240 с.

Сьогодні всі знають все: лише прочитавши сторінку у Вікіпедії пересічні громадяни вважають, що стоять на одному щаблі з кваліфікованими спеціалістами. А якщо починати дорікати цим, то можна легко натрапити на звинувачення в недемократичній елітарності. Том Ніколс у «Диванних експертах» показує, як відбулася ця трансформація експертного рівня – починаючи від відкритості Інтернету і до перетворення індустрії новин у цілодобову розважальну машину.

Стівенс-Давідовіц С. Усі брешуть, але інтернет знає твої думки / Сет Стівенс-Давідовіц, пер. Олексій Чупа. – Київ : K.Fund, 2018. – 304 с.

Люди брешуть в опитуваннях, в інтерв’ю і в соціальних мережах. Люди брешуть керівникам, коханим і собі. Але шукаючи щось в інтернеті, вони видають усі свої таємниці. Яким же насправді є наше суспільство? Що знають великі дані про секс, політику, споживання, про наші страхи й бажання? Фахівець із Data Science Сет Стівенс-Давідовіц проаналізував статистику пошукових запитів і сформулював неймовірні висновки, які зробили його книжку бестселером року.

Казанцева А. В інтернеті хтось помиляється! : наукові дослідження дискусійних питань / Ася Казанцева. – Київ : Vivat, 2016. – 368 с.

Чи справді м’ясо шкідливе для здоров’я? Ви переконані, що акупунктура є панацеєю від усіх хвороб, а щеплення призводить до аутизму? І ладні погодитися з думкою, що чоловіки розумніші за жінок? Перш ніж подумки відповісти на ці запитання, розгорніть книжку. Обіцяємо, вам буде цікаво про все це дізнатися. І не тільки про це!

Померанцев П. Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності /Пітер Померанцев, пер. Оксана Форостина. – Київ : Yakaboo Publishing, 2019. – 288 с.

«В інтернеті, як в орвелівскій кімнаті 101, правильно оброблена і підготовлена людина знаходить тільки те, що вже є у голові, в підсвідомості. Тому завдання пропаганди – відключити критичне мислення, зародити універсальну зневіру, імітувати емпатію й єднання, дати ілюзію безпеки і «вказати шлях». І інтернет, і вся ця свобода інформації – нейтралізована. Чим більш концепцій, – тим вірогідніше вони знецінюють одна одну, залишаючи одну – вірність тому, що зрозуміло. Людина буде шукати  тільки те, сприйняття чого в ній вже закладено, іншого вона просто не помітить. Більш того – будь яке протиріччя буде викликати в ній дику агресію – тому що під сумнівом буде частина її власної сутності, її безпека, її майбутнє».