Іван Андрусяк говорить про війну: з дорослими і дітьми

616 переглядів

26.09.2022


Іван Андрусяк – справжнісінький дитячий письменник! Розбишацький і позитивний, веселий і кумедний! Він любить дітей і пише для них неймовірні вірші, які згодом цитує на пам’ять не лише дитя, але й уся родина! Він вигадує чудовезні історії, з таємницями і втечами, викраденнями і страшилками, усмішками і реготаннями! Саме він придумав Чакалку! Саме він насмілився написати про Чупакабру (і вона у нього, до слова, геть не страшна!). Він дарує маленьким Читачам добрі книжки та історії. А ще (і це дуже важливо) , він творець проникливої інтелектуальної, глибокої поезії, а ще перекладач, критик, есеїст. Літературний гід представляє «Вибрані твори» автора та його слово до читачів великих і маленьких , мовлене зараз , під час війни.

Андрусяк І. Фонетика тиші / В. І. Андрусяк. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2019. — 324 с.

У «дорослій» поезії Івана Андрусяка маємо голос сильного чоловіка, що осмислює життя у вічних категоріях добра і зла, любові й ненависті, сили і слабкості, життя і смерті: «а іншим байдуже, бо інші не знають // дороги у вічне // над стомленим світом Танатос витає // і душі калічить». Мабуть, гуцульська затятість і вміння бачити все «з гори», не зверхньо чи з погордою, а саме з височини, дозволяє зберігати якийсь внутрішній стоїцизм і рівновагу. Адже упізнаючи світ, відкриваючи його для себе у безлічі виявів, ліричний герой примножує печаль за «Церквою з очерету», яку вже не побачити, за «Чорним лелекою», чиї труди й дні пораховані й конечні, як і людське життя. Проте найбільшою загрозою (втратою, бідою) у поетичному світі Івана Андрусяка є не смерть, а деформація душі, котра перестає відгукуватися на біль і радість, не вміє резонувати з іншими душами задля творення добра: «табунами блукають отара і несть їм числа // по найвищих деревах як дзвони гойдаються пастирі // по незвіданих нетрищах душі виходять на злам // і спалахує небо червоною мічене пастою».

(Т. Шептицька).

Андрусяк І. М‘яке і пухнасте / І. Андрусяк. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2019. — 264 с.

У віршах для дітей Іван Андрусяк − добряк і пустун, для якого світ тварин, природи є органічним продовженням людського. Тому носоріг уміє читати, крокодил не любить каву, а великий і поважний бегемот реве, як малеча: «А чого він завиває? // Весь трамвай про це вже знає: // бегемоту ненароком // тицьнув хоботом ув око// необачний слон − і от // завиває бегемот!». Ледь уловлювана дидактичність «дитячих» віршів − легка, позитивна і ненав’язлива. Проте маленькі читачі «Зайчикової книжки», «М’якого і пухнастого», «Лякації», «Чупакабри та інших зайчиків» знатимуть, що не варто нічого боятися, вчитимуться любити читання, розумітимуть, що допомагати іншому, турбуватися про звірят, уміти щось зметикувати, то є чудово і зовсім нескладно. А ще вчитимуться по-доброму розбишакувати, необразливо жартувати і нестандартно мислити: «Не може такого буть! // Песики на дереві не ростуть. // А ростуть на дереві котики // пухнасті животики…».

( Т. Шептицька).

Іван Андрусяк. Поетичні рефлексії весни 2022 року:

. . .

коли пролітає ракета
тоді на якусь мить
можна побачити в небі
нове сиве пасмо
у волоссі Бога

усе нове й нове
здається
що несивого волоска
там уже й не лишилося

якщо котрась прилетить до мене
тоді вже і я
Самого Бога побачу

але хтозна
чи Бог тоді
побачить мене.

. . .

ріка уже відвоювала
уже ввійшла в береги
відпочиває

тепер воюють абрикоси
цвітом тремтливим дощі накликають
і приморозки й вітри

і квіти, квіти воюють
нарциси тюльпани крокуси
так і звільняють землю від ворога

і ще звісно птахи
закривають небо
лелеки гудуть в польоті
стрижуть повітря стрижі

скоро ще й зозуля прилетить
– отут їм і смерть!

Книжка про війну для самих маленьких

Андрусяк І. Жерар – партизан / І. Андрусяк. — Харків : Віват, 2022. — 48 с.

Жерар – мирний морський свин, що мешкав у сімнадцятій квартирі на першому поверсі будинку в маленькому затишному містечку під Києвом, змушений захищати свою країну. Раніше Жерар любив різні детективні справи, але зараз усе змінилося. Коли танки в’їжджають до його улюбленого хуторка Витівка, морський свин разом із звірячопартизанським загоном виступає проти орків. Від Жерара й ЗСУ не втекти, тому чекайте на великий переможний феєрверк! А він, без сумніву, буде, бо за справу беруться сміливі та гідні.

Іван Андрусяк створив повість про сьогоднішнє. Автор хвацько сконструював модель сильного духу та передчуття перемоги для найменших читачів. Тож, щоб бути в тонусі, не розгубити бойового запалу й навіть трохи посміятися разом із Жераром, не пропускайте цієї нової книжки сучасного класика української дитячої літератури.

(О. Лущевська)