Літературно-мистецький гід. До Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні

222 переглядів 

19.02.2024Хором земля й небеса:
— Благословенні довіку,
Хто себе кров’ю вписав
В книгу безсмертя велику!

Євген Плужник «Галілей»

 
Предмети з колекції Національного музею Революції Гідності

…Тієї зими 2013 року ми багато нового про себе дізналися. Що синьо-жовтий прапор на спині може суттєво зігрівати на морозі, а під червоно-чорним узагалі спекотно. Що на вулицях європейської столиці влада може стріляти в перехожих, а центр Києва з легкістю перетворюється на Січ. Що війна буває так близько. Що добро перемагає зло. І не тільки в казках, а й у касках… Ми не знали, що в повітрі свободи так багато сльозогінного газу…

 

 

 

Читаємо

Майдан. Свідчення. Допомога постраждалим. Міжнародна солідарність / за ред. Л. Фінберга, І. Берлянд, О. Андреєвої. – Киів : Дух і Літера, 2018. – 816 с.

У книзі зібрані свідчення учасників Майдану про допомогу постраждалим. Першу частину текстів складають спогади про медичну (і менше – соціальну, психологічну, правову та іншу) допомогу майданівцям та їхнім родичам у Києві та Україні. Зафіксовано безпрецедентний досвід самоорганізації людей, який має бути осмисленим і стати важливим для національної пам’яті сучасників, та майбутніх поколінь. У другій частині книги представлені розповіді про міжнародну солідарність в організації допомоги постраждалим. Така взаємодія з іншими країнами не має аналогів у нашій історії і варта того, щоб бути зафіксованою – як вдячність і пам’ять для наших закордонних друзів.

Три роки роботи, більш ніж 100 глибинних інтерв’ю, 816 сторінок – тож це не просто книга, а цілий грандіозний за масштабами проект. Це дало змогу закарбувати велику кількість історій, кожна з яких висвітлює свій погляд на події, що, в результаті, творять істинний, цілісний образ Революції Гідності. 

 

Терейковська С. Небесна Сотня. Життєписи. Кн. 1 / С. Терейковська ; Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні, Музей Революції Гідності. – Київ : Національний музей Революції Гідності, 2018. – 432 с. 

Це документально-публіцистичний мартиролог Героїв Небесної Сотні. Його створила Світлана Терейковська, педагог, волонтер, учасниця Революції Гідності. У першому томі – нариси-життєписи, що розповідають про тридцять п’ять яскравих доль активістів Євромайдану, які віддали життя заради перемоги демократії, маловідомі біографічні факти, спогади та свідчення рідних, друзів, земляків.

Терейковська С. Небесна Сотня. Життєписи. Кн. 2 / С. Терейковська ; Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні, Музей Революції Гідності. – Київ : Національний музей Революції Гідності, 2019. – 394 с. 

Другий том трикнижжя продовжує поіменну оповідь про Героїв Небесної Сотні. Цей документально-публіцистичний мартиролог створила Світлана Терейковська, активна учасниця Революції Гідності. У нарисах-життєписах – долі 36 учасників Євромайдану, які віддали життя заради перемоги демократії та процвітання суверенної соборної європейської України. 

Терейковська С. Небесна Сотня. Життєписи. Кн. 3 / С. Терейковська ; Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні, Музей Революції Гідності. – Київ : Національний музей Революції Гідності, 2020. – 402 с. 

Третій том трикнижжя завершує поіменну оповідь про Героїв Небесної Сотні. Авторка – Світлана Терейковська, педагог, волонтерка, активна учасниця Революції Гідності. Філолог, методистка, публіцистка – зібрала свідчення й спогади близьких, родичів і земляків про Героїв Небесної Сотні. До третього тому увійшли розповіді про 36 загиблих майданівців. 

Маловідомі біографічні факти, спогади та свідчення рідних, друзів, земляків, майстерність оповідачки творять живе епічне полотно новітньої української героїки, розкривають витоки нашого патріотизму, багатий духовний світ людей, здатних на найвищу любов – «коли хто душу свою кладе за друзів своїх», на святу самопожертву задля загального добра.

Дивимось

 

«Різня на Хіосі» – Олександр Ройтбурд
Майдан – творчість свободи : книжка-листівка. – Київ : Національний музей революції Гідності, 2019. – 32 с.

Слухаємо

Пісні пам’яті Небесної Сотні

Аудіофільм «Майдан. Історія у звуках»

https://ukr.radio/prog.html?id=940