День збройних сил України
460 переглядів
06.12.2023
Поезія з фронту
(Вахтанґ Кебуладзе).
Артур Дронь – поет зі Львова, солдат Збройних Сил України і комбатант російсько-української війни. Закінчив факультет журналістики ЛНУ ім. І. Франка, працює у «Видавництві Старого Лева». Автор книги віршів «Гуртожиток № 6», співавтор кількох альманахів та публікацій у друкованих і онлайн-виданнях. Окремі вірші перекладені на англійську, литовську, польську, італійську, норвезьку, французьку та білоруську мови.
![](https://library.bdpu.org.ua/wp-content/uploads/2023/12/Dron-A.-Tut-buly-my.jpg)
Вірші цієї поетичної збірки написані на фронті, але вони не про війну. Вони про людей, які люблять більше, ніж бояться. Які були тут і не пішли звідси. Такою мовою солдати згадують своїх, а діти пишуть листи на аркушах шкільного зошита. Нею говорять про біль і надію. Прощаються і люблять.
«За кожним військовим стоять близькі люди, в яких інший, але теж надзвичайно складний і болючий досвід. Батьки, кохані, діти, найближчі друзі. Тексти від імені інших – це справді монологи різних людей, в які я мінімально втручався, аби з розрізнених фраз зробити поезію».
Перед межею збережи
оцю Любов, як ріст ожин.
Сержантську відданість.
Дитинячу, собачу.
Цей плач, який
не переплачу.
Дійти до меж,
окреслити сліди.
Тримати межі
і триматись разом.
І залишитись в жовтні назавжди.
Як за наказом.
Бо ця Любов
що як тупі ножі,
гірка Любов,
яка стає твоєю,
тримається на тих
хто на межі.
І тих, хто за межею.
![](https://library.bdpu.org.ua/wp-content/uploads/2023/12/Chornohuz-Yaryna.jpg)
Українська поетеса, волонтерка, військовослужбовиця, морський піхотинець, військовий медик, розвідниця Збройних сил України, учасниця російсько-української війни.
«…всі плечі надто слабкі щоб витримати одне серце
сильні слова завжди занадто слабкі
сильне тіло смертне
голос не гасне якщо вміє бути
у кожній жінці живе солдатка
якій доведеться пройти пітьму наодинці
і вся поміч непотрібна
і всі плечі – зайві
і все важке – тільки двома руками
і всі кохання – прожиті й полишені
і вся самота – твоя
і вся ніч світу – як одне сонце одного життя»
Чорногуз Я. [Dasein: оборона присутності ] : вірші / Ярина Чорногуз. – Київ : Віхола, 2023. – 112 с.
«Dasein» – це один з концептів філософії Гайдеґера, означає буття тут і зараз, серед речей і людей, пережиття досвіду у всіх його когніціях. Війна – це якраз та річ, яка, у принципі, дозволяє осягнути дуже багато речей про присутність та реальність. Я дуже багато згадувала оцю його філософію, поки була в армії – тому збірка так називається.
- «Світ зійшовся клином на обороні цієї землі.
- І навіть якщо буде щось опісля цього, навіть тоді –
- нам іншого вже, мабуть,
- ніколи насправді не буде треба».
«У цій добірці, – пише Ярина, – промовлятиме моя пам’ять про Скадовськ і морське узбережжя Херсонщини, Сєвєродонецьк та Маріуполь, висоти над Новоайдаром, дорогу Бахмут‒Лисичанськ і села по той бік Сіверського Дінця, річки, яка стала українським Стіксом. І всі вони відчуваються мені як ще одна мала батьківщина, бо вони переміряні нашими кроками вздовж і впоперек. Деякі вільні й оборонені, більшість з них – ще належить звільнити».