Новинки Книжкового Арсеналу. Описи. Анотації

74 переглядів 

10.06.2025


BookArsenal2025-1

Зображення 1 з 4

 

Белянський П. Битись не можна відступити / Павло Белянський. – Харків : Віват, 2024. – 384 с.

Учитель української мови з Кривого Рогу, установник вікон із Дніпра, бандит із Херсона, водій зерновоза з невеличкого полтавського села, власниця кав’ярні на узбережжі Каховського водосховища, письменник із Києва, зварювальник з металургійного комбінату, автослюсар, колишній студент – ніхто з них не планував ставати військовим. Але почалося велике вторгнення російських військ в Україну, і всі вони взяли до рук зброю, щоб захистити свою країну. Тепер вони – бійці окремого штурмового батальйону ЗСУ. Разом із героями ви пройдете шлях від формування підрозділу до боїв із ворогом. Перші штурми, визволені села та їхні мешканці, суворий окопний побут, поранення і смерті товаришів, розчарування і втрати, крихке військове щастя, кінець минулого життя і початок нового. Книжка автобіографічна і чесна, як і вся проза Белянського. Буде смішно, буде страшно, комусь прочитане може показатися незручним та занадто відвертим, але навряд когось залишить байдужим.

 

Томпсон Г. Безлад. Тяжкі часи у ХХІ столітті / Гелен Томпсон ; пер. Г. Шаховська. – Харків : Віват, 2025. – 512 с.

Турбулентність у світі набула глобальних масштабів. Як зрозуміти, чому сучасний світ спіткали випробування? Що є джерелами криз і потрясінь у політиці, економіці, суспільстві, енергетичній сфері? Які ще зміни чекають на людство? Не існує простих пояснень, але розуміння важливих процесів може наблизити нас до усвідомлення того, що відбувається зі світом. Книга «Безлад. Тяжкі часи у XXI столітті» професорки Кембриджського університету Гелен Томпсон – історія нашого часу, вичерпний довідник для тих, хто цікавиться міжнародними відносинами й політичними проблемами сучасності. ХХІ століття – час геополітичних й економічних потрясінь, що призвели до посилення геополітичної конкуренції, дестабілізації Близького Сходу, кризи в Євросоюзі, активізації старих розколів у США. Потужне й виважене дослідження Гелен Томпсон відображає взаємозв’язки між енергетикою, глобальними фінансами й станом ліберальної демократії.

 

Забужко О. Наша Європа / Оксана Забужко. – Київ : Комора, 2025. – 304 с.

Що робити, коли старий світовий порядок зруйновано, а сила стає важливішою за міжнародне право? Як знайти орієнтири й не загубитися в новій реальності? І якою вона буде, ця нова реальність? Відповіді на ці питання – у новій книжці Оксани Забужко. «Наша Європа» – збірка есеїстики, написаної переважно після 2022 року й об’єднаної темою Європи, її невивчених уроків ХХ століття та її майбутнього. Різножанрові тексти складаються в багатоплановий діалог письменниці з союзницькою для нас Європою, а героями-співрозмовцями в ньому на рівних правах виступають письменники (Пауль Целан, Ален Польц, Мілан Кундера, Чеслав Мілош…) – і сучасні політики, падерборнський таксист і варшавська вулиця. У співгрі ідей і вражень поступово робиться видимим сенс епохи, яку переживаємо, – це зміна історичного циклу, кінець доби імперій-супердержав («проєкт Хмельницького») і формування нового безпекового поясу Європи з Україною в осерді («проєкт Мазепи»).

 

Міський В. Українське радіо. Історія буремного століття/ Вадим Міський, Тамара Гусейнова. – Київ : Лабораторія, 2025. – 464 с.

Захопливе дослідження столітнього шляху українського радіо, що стало символом національної ідентичності та опору. Від першого ефіру 1924 року до трансляцій з бомбосховищ під час російсько-української війни, ця книга розповідає про силу слова, яке перемагає імперії, та голос, що об’єднує націю. Автори висвітлюють маловідомі сторінки історії: боротьбу з радянською цензурою, підтримку демократичних перетворень у 1990-х, сучасну інформаційну війну та відновлення мовлення в деокупованих містах. Через реальні історії журналістів, дикторів, інженерів і слухачів, книга демонструє, як радіо стало опорою у найтемніші часи.

 

Марк Ґ. Сталість уваги в епоху цифри. Новаторський погляд на рівновагу, щастя та продуктивність / Ґлорія Марк ; пер. О. Єгорова. – Харків : Віват, 2025. – 384 с.

Ґлорія Марк понад 30 років вивчала когнітивні процеси, щоб зрозуміти, чому наша увага стає все більш нестійкою. У книжці вона розкриває несподівані факти: середній час, який ми витрачаємо на одне завдання перед тим, як відволіктися, скоротився до 47 секунд, а повернення до перерваної справи займає в середньому 25 хвилин. Найцікавіше, що значну частину відволікань ми створюємо самі, підсвідомо шукаючи нові подразники замість того, щоб зосередитися.

На основі наукових досліджень та реальних кейсів Ґлорія Марк пропонує практичні стратегії для повернення контролю над власною увагою. Вона вводить нову модель управління концентрацією, яка дозволяє ефективно адаптуватися до цифрового середовища, зменшувати негативний вплив технологій і покращувати якість життя. Книжка допомагає зрозуміти, як знайти баланс між роботою, особистими справами та відпочинком у світі, де потоки інформації ніколи не зупиняються.

 

Вітфорд Ф. Баугауз. Світ мистецтва / Френк Вітфорд ; пер. з англ. Н. Плахоти. – Київ : ArtHuss, 2025. – 216 с.

Книга Френка Вітфорда «Баугауз» пропонує доступний огляд історії цієї впливової школи мистецтва та дизайну, заснованої в Німеччині у 1919 році. Автор досліджує соціально-історичний контекст виникнення Баугаузу, розкриває ідеї, що лежали в основі його створення, та детально описує методи викладання, які вплинули на сучасну художню освіту.

Вітфорд аналізує діяльність видатних викладачів, а також повсякденне життя студентів. Хоча школа проіснувала лише чотирнадцять років і була закрита нацистами у 1933 році, її спадщина продовжує впливати на дизайн та мистецьку освіту по всьому світу. Це видання, перевидане та оновлене до сторіччя заснування Баугаузу, є чудовим вступом до одного з найзначніших дизайнерських рухів ХХ століття.

 

Тілько істинна правда. З українських повір’їв : хрестоматія / упоряд. Михайло Назаренко. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2025. – 504 с.

Міф – це те, чого ніколи не було і що завжди є. Хрестоматія Михайла Назаренка пропонує поглянути на світ українського фольклору очима тих, для кого звичною справою була зустріч із чортом, хованцем, скарбом-перевертнем чи купальським змієм, краще знаним як черепаха. Понад пів тисячі коротких текстів із сотні джерел, опублікованих між 1853 і 2022 роками, знайомлять із численними персонажами української демонології, які мешкали на землях від Закарпаття до Слобожанщини й від Полісся до Херсонщини. А може, й досі мешкають.

 

Анцибор Д. Дреди, батли і «стіли». Два століття субкультур в Україні / Дар’я Анцибор. – Київ : Лабораторія, 2024. – 352 с.

«Думаю, для багатьох ця книжка стане спробою пізнати історію та культуру України під новим кутом. Для інших це буде в першу чергу така собі мандрівка в ностальгійне минуле. Чимало з вас захочуть розпитати своїх батьків, дядьків і сусідів про те, що ж вони слухали раніше, як діставали улюблені альбоми та які проблеми мали через свої вподобання…

Уявіть: ваша мама могла ставити ірокез на пиво і ходити в легендарний клуб «Бінго» на Святошині, а тато міг у цей час читати реп у широких штанях з секонду «Одяг з Європи», стоячи на сходах закинутого ДК (дому культури) в районному центрі на Херсонщині» (Дар’я Анцибор, авторка).

 

Баєтт А. С. Одержимість / А. С. Баєтт ; пер. з англ. Ярослава Стріха, Максим Стріха. – Київ : Темпора, 2025. – 756 с.

Молодий літературознавець-невдаха Роланд Мітчелл вважає, що запізнився і проґавив усе найцікавіше. Навіть про предмет його досліджень, вікторіанського поета Рендольфа Генрі Еша, все вже написали до нього, а йому лишається тільки розставляти принагідні дрібні примітки. Усе змінюється, коли він випадково знаходить пристрасний лист Еша, адресований не дружині. Намагаючись встановити загадкову адресатку, Роланд поринає у літературний детектив, де будуть готичні пустища і розриті могили, таємниці з минулого і спіритичні сеанси, твори викрадені, втрачені й віднайдені, і врешті любов, що долає час і поєднує епохи.

 

Чорногуз Я. Нічийний шафран / Ярина Чорногуз. – Чернівці : Меридіан Черновіц, 2025. – 96 с.

 «Чи це ще вірші? А чи вже якийсь інший рід і жанр – свідчення поки що вцілілих? Свідчення, записувані не після, а під час. Як їх відчитають мешканці гіпотетичного «трансгуманного» майбутнього, народжені ціною життя поки що вцілілих? Чи будуть вони здатні відчути цю затиснуту в квадратних дужках самотність? Це щоденне співіснування зі смертю і з о́бразами вже загиблих, цей страх забуття, але й прагнення забутися… Зрештою, чи зрозуміють вони цю стилістичну суміш реалізму з міфологізмом і лірики з публіцистикою? Невідомо. Невідомо, чи взагалі настане колись їхня черга. Натомість так звані сучасники здатні зрозуміти принаймні одне: поки що вцілілі продовжують воювати, бо знають, що війна на виснаження і на винищення не може закінчитися нічиєю. А отже, навіть захований між гірськими зубами нічийний шафран раніше чи пізніше стане чиїмсь. Питання тільки в тому, чиїм саме» (Олександр Бойченко).

 

Еверетт П. Дерева / Персіваль Еверетт ; пер. з англ. І. Шевченко. – Харків : Фабула, 2025. – 352 с.

Ядро оповіді складає історія про помсту родині Браянтів, що була замішана в жахливій історії лінчування молодого чорного хлопця. Аж раптом у месників зʼявляються послідовники, які вже в інших штатах, не лише в Міссісіпі, масово вбивають тих, хто ненавидить представників інших рас. Усі ці події відбуваються за першої президентської каденції Дональда Трампа. Йому від Еверетта теж дістанеться. Власне, автор ставить головне питання роману руба: що таке справедливість? Чи дуже змінилося суспільство США за останні двісті років, щоби визнати свої ж злочини, щоб нарешті оживити памʼять про тих, хто загинув від людської жорстокості? «Дерева» – сильна, емоційно складна, але захоплива книжка, що показує справжні Штати, без прикрас. 

 

Горіха Зерня Т. Шептуха / Тамара Горіха Зерня. – Київ : Білка, 2025. – 368 с.

Ця історія розгортається навколо Ольги Петрівни Кривенко, перекладачки з усталеним іміджем і соціальним статусом, яка вирішує втекти від міської суєти. Вона залишає все і їде до бабиної хати на віддаленому хуторі, сподіваючись знайти спокій і зрозуміти себе.

Якщо ви хочете дізнатися, що приховує в собі маленький хутір, з якими таємницями і непростими питаннями зіткнеться героїня, і як це все пов’язано з війною, «Шептуха» стане книгою, яку неможливо відкласти. Всі, хто шукає сильний, емоційний і неочікувано потужний твір, знайдуть в ньому чимало для себе. І як би це не закінчилося, ми рекомендуємо вам просто взяти книгу і поринути в її світ.