Шевченко в часі: сенси, символи, теми

25 переглядів

07.03.2025


Художники Олексій Сай та Микола Марусик для виставки «Алла Горська. Боривітер» створили аудіовізуальну інсталяцію за мотивами її знищеного у 1964 році вітража «Шевченко. Мати».

Ескіз вітража “Шевченко. Мати” для Київського університету, 1964 рік. Wisecow.com.ua

https://suspilne.media/culture/706076-dla-vistavki-robit-alli-gorskoi-stvorili-instalaciu-za-motivami-ii-znisenogo-vitraza-sevcenko-mati/

 

Митці створили динамічну інсталяцію, яка відтворює рух сонця, що проходить крізь вітраж та заливає частину експозиції світлом.

В основі звукового супроводу, який створив Олександр Кохановський, – вірш Тараса Шевченка «Подражаніє 11 псалму». Слова звідти колись обрамлювали центральну частину оригінального вітража. Текст декламують українські митці, волонтери та військові, додавши глибини й емоційності цій відновленій роботі.

Оригінальний вітраж було знищено напередодні відкриття адміністрацією Київського університету за розпорядженням партійного керівництва. Скликана постфактум комісія кваліфікувала його як ідейно ворожий, глибоко чужий принципам соціалістичного реалізму.

Шістдесятниця Михайлина Коцюбинська згадувала, як ректор Київського університету руйнував художнє скло молотком.

Ця інсталяція не лише вшановує пам’ять про оригінальний вітраж, але й стає потужним нагадуванням про важливість збереження культурної спадщини та про вічну боротьбу світла з темрявою.

 

Чуйко Т. Тарас Шевченко. Образ у мистецтві / Т. Чуйко. – Київ : АДЕФ-Україна, 2024. – 360 с.

Тарас Шевченко увійшов в українську історію та культуру як символ прагнень до свободи. Саме цей фактор був і залишається визначальним у формуванні сприйняття його особистості. Проте образ митця кожне покоління уявляло і творило по-своєму. У виданні розглядаються найхарактерніші інтерпретації образу Т. Шевченка в творах живопису і графіки за періодами: від прижиттєвих зображень (І пол. ХІХ ст.) до плакатів часу російсько-української війни, створених у 2022 році. Увагу приділено культурно-історичній ситуації кожного з періодів, що мала вплив на осмислення постаті поета і художника в образотворчому мистецтві. Окреслено ті матриці, які третє століття лишаються формотворчою основою, що її в різні періоди історії нові генерації живописців і графіків піддають модифікації. Видання містить біля 200 ілюстрацій, супроводжених коментарями.