Алла Горська: Відкриття. Сила. Краса. Безмежність

901 переглядів 

29.03.2024


«Алла Горська. Боривітер»: ретроспективна виставка

14 березня – 28 квітня 2024 року.

«Алла Горська. Боривітер» – це перша ретроспективна виставка художниці, на якій представлено понад 100 творів живопису, графіки, ескізів монументальних робіт з музейних і приватних колекцій, а також архівних матеріалів, що висвітлюють творчу й громадську діяльність мисткині-шістдесятниці та її найближчого кола.

Ми пропонуємо фото і відео з цієї грандіозної виставки – композиці творів і текстів, книги про Аллу Горську і навіть, онлайн – гру про її життя і творчість.

Експозиція знайомить відвідувачів з ескізами найвідоміших мозаїчних панно, створених групою Горської у Києві та на Сході України, сценографічними рішеннями вистав Леся Танюка, портретами визначних українських діячів – Василя Стуса, Івана Світличного, Василя Симоненка, Івана Драча, Ліни Костенко та інших. Спеціально для виставки сучасні українські митці Олексій Сай і Микола Марусик створили відеосвітлову інсталяцію за мотивами знищеного 60 років тому вітража «Шевченко. Мати».

Алла Горська – українська художниця-шістдесятниця, дисидентка, громадська діячка та правозахисниця. Сповнена драматичних подій історія Алли Горської болісно перегукується із сьогоденням: за життя – заборони й демонтажі робіт, виключення зі Спілки художників, переслідування з боку КДБ, а згодом і жорстоке вбивство; тепер – знищені російськими окупантами мозаїчні панно художниці в Маріуполі. Зокрема, композиція «Боривітер», ім’я якої фігурує в назві виставки, зазнала страшних ушкоджень внаслідок обстрілів міста російськими військами.

Історія зруйнованих мозаїк Алли Горської

Історія зруйнованих мозаїк Алли Горської. – Режим доступу : https://www.facebook.com/watch/?v=542840760957757

Сьогодні весь творчий доробок Горської-монументалістки практично втрачено: більшість її робіт потрапила під окупацію ще 2014 року, на підконтрольній Україні території збереглися тільки дві мозаїки.

Нині Україна веде війну не тільки за відновлення своєї територіальної цілісності, а й за власний цивілізаційний вибір. Без шістдесятників та їхньої боротьби за людські й національні права, без їхньої творчості складно уявити сьогоднішню українську державу та культуру. Душею і мотором цього покоління була Алла Горська.

Алла Горська. Боривітер: біографія, факти, картини, вітражі / Екскурсія виставкою Олени Грозовської

«Алла Горська. Боривітер»: ретроспективна виставка

Зображення 5 з 11

Зарецький О. Алла Горська. Мисткиня у просторі тоталітаризму / О. Зарецький. – Київ : Прометей, 2023. – 432 с.

«…насамперед книга цінна тим, що її написав син Алли Горської, який водночас дивився на постать матері з професійної точки зору культуролога та історика. Зауважу, що батько вмів дуже влучно без оцінки переповідати історії. Крім того, пам’ятав багато деталей. Батько детально все занотовував, впорядковував свої спогади та звертався до всіх свідків.

В книзі він не просто розповідає біографію Алли Горської, її дисидентства чи художництва. Це книга про постать в своєму середовищі та часі. Чимало людей з відразою згадують радянський період, бо багато болісних спогадів, травматичних досвідів чи розчарування в собі. Батько, незважаючи на безоціночний погляд, смакує деталі: інтер’єр квартири, дружні вечори, розмови. В книзі помітно, що це написала людина, яка в тому жила. А ще важливо, що він виховувався в родині Горської та Зарецького: у тексті відслідковуються погляди, які йому прищеплювали. Коли вбили Аллу Горську батькові було 16 років, він був у вже свідомому віці» (Олена Зарецька, донька автора видання).

Алла Горська. Червона тінь калини : листи, спогади, статті / ред. та упоряд. О. Зарецького, М. Маричевського. – Київ : Спалах, 1996. – 240 с.

Цей збірник був першою книгою, присвяченою визначній громадській діячці, художниці Аллі Горській (1929–1970). До збірника увійшли листування А. Горської, спогади та розвідки про неї, деякі документи. Частина матеріалів публікувалася вперше. У книзі вміщено чимало ілюстрацій, що характеризують як творчість А. Горської, так і добу 60-х років.

 

Перейдіть за посиланням, щоб розпочати гру: https://treasures.ui.org.ua/horska_ua