Шевченківська премія 2024

216 переглядів 


Шевченківська премія

Премію присудили :
Ярині Чорногуз за поетичну збірку «[dasein: оборона присутності]». З приємністю повідомляємо, що ми вкотре згодні з шевченківським комітетом і вже розповідали про цю книжку на сторінках нашого гіду (дивись: https://library.bdpu.org.ua/informatsiyno-navchal%ca%b9na-diyal%ca%b9nist%ca%b9/literaturnyy-hid/den-zbroinykh-syl-ukrainy/ ).

 

Ярина Чорногуз. Вірші

 

Дмитрові Лазуткіну за поетичну збірку «Закладка».

 

Міжсезоння і різнотрав’я…
ріже очі сльоза Господня. 
Рятівна висхідна безодня,
мов доріжка всипана гравієм.
Ринок, битий скляними дощами,
всіх потроху збирає разом,
з не помитими овочами,
з непомітними — страхом і сказом.
В місті вицвілих бензоколонок
подивися на дитячий майданчик:
на коліна присівши слоник
зустрічає трофейний танчик,
дурнувато хитаються віти
ніби все насправді минеться…
а у слоника жінка і діти
а у танчика спалене серце.
Затікає печаль за комір,
ніби доза протиотрути…
Ти стоїш набираєш номер,
ти нічого не хочеш чути.


 

Євген Малолєтка, Мстислав Чернов, Василиса Степаненко за журналістські матеріали про облогу Маріуполя, зокрема фільм «20 днів у Маріуполі».

 

 


20 днів у Маріуполі

 

 

Члени команди Associated Press стали останніми міжнародними журналістами в оточеному Маріуполі. Вони продовжили роботу в облозі та зафіксували кадри, які пізніше стали визначальними образами війни: смерті дітей, масові поховання, розбомблений пологовий будинок та інші жахи російських злочинів.

 

 

Джамала (Сусанна Джамаладінова) за альбом Qirim

 

 

Джамала презентувала альбом «QIRIM» 5 травня 2023 року. До нього увійшли 14 композицій, кожна з яких представляє певну місцевість Криму та 15-й трек OUTRO. Усі твори Джамала збирала у різних куточках Кримського півострова протягом десятиліть.

 

Джамала «QIRIM»

 

Завдяки Джамалі, композитору-аранжувальнику Артему Рощенку, саунд-продюсеру Сергію Круценку, а також народним і симфонічним музикантам кримсько-татарська фольклорна спадщина оживає. Хрестоматійні герої під акомпанемент кавалу, труби, скрипки, даре рефлексують про любов у муках, підкорення найскладніших вершин, і ніби мантрою крізь увесь альбом повторюють знову й знову: буде важко, але треба підніматись і йти.

композиторка Кармелла Цепколенко; за кантати «Читаючи історію» за поезією Оксани Забужко, «Звідки ти, чорна валко, пташина зграє?» за поезією Сергія Жадана, Дуель-Дует для скрипки та контрабасу, Симфонію № 5.

 

 

 

Андрій Єрмоленко за серію робіт «Ukrainian resistance // Український опір».
Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році Андрій Єрмоленко створив декілька потужних серій художніх робіт, зокрема низку плакатів до Дня столиці «Всі на захист Києва». Знакові київські пам’ятники «отримали» від художника зброю. Богдан Хмельницький джавелін, Володимир Великий бронежилет, автомат і зручну підставку для ніг, а Кий, Щек, Хорив та їхня сестра Либідь виглядають, наче загін спецсил. Ще одна серія «UkrainianResistance» та «Fortresscities» про українську хоробрість і незламність. Про рішучу готовність дати відсіч окупанту. Про те, що імперія зруйнується і не витримає, адже українці стоять на стороні правди. Автор зобразив добро, яке інколи має бути з кулаками.

 

 

 

Іван Уривський, Тетяна Овсійчук, Сусанна Карпенко за виставу «Конотопська відьма» за повістю Григорія Квітки-Основ’яненка.

 

Ця вистава Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка створена у жанрі бурлескної комедії. Нагороду отримали автори вистави: режисер-постановник Іван Уривський, художниця-постановниця Тетяна Овсійчук та хормейстерка Сусанна Карпенко.