Шевченківська премія з літератури 2020

579 переглядів

03.02.2020


 

Наш гід вже цікавився творчим доробком М. Кіяновської і Т. Прохаська. Ми дуже раді, що наша думка збіглася з критеріями Комітету з Національної премії імені Т. Шевченка.

Українська поетка про Голокост

«Все, що мала і вміла, – у цій книжці»

«Написане ним звучить, як музика» – Тарас Прохасько

Світ Тараса Прохаська – це жовтувате освітлення, дерев’яні полиці з книгами, багато деталей, рослини, аромат старого паперу та море дрібниць. Кожна розповідає про себе історію.

Усе це дуже нагадує Прохаськову літературу – від своїх перших проб пера до теперішнього моменту його меншою мірою цікавили режими і епохи, а скоріше люди в них, як конкретна особистість чи родина дає собі раду в потоках часу.

Про що книга «Так, але…» ?

«Про одне й те саме: про майбутнє, яке було давно, і про все, що вже є, але не знати, як довго ще буде. Зокрема – про такі прості речі, як балькони й фіранки, світло й каміння, гойдалки й туалети, проходи містом і знімання фільму в Карпатах, формула щастя і фактор впливу. А також про те, що спати треба уважно, снідати – по-своєму, а дивитися – зміщуючи візир» (О. Бойченко).

Як це – виконувати обов’язки снайперки чи мінометниці, а в документах бути швачкою або банщицею. Як це – вислуховувати нотації про «тижемать» і нафарбовані нігті й водночас тримати оборону та виборювати право на рівних правах іти на завдання з хлопцями – про це книга військового кореспондента Євгенії Подобної «Дівчата зрізають коси».

Книга містить спогади 25 жінок-військових, що брали участь в АТО у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014–2018 рр. як стрілки, кулеметниці, медики, мінометниці, снайперки тощо. Це розповіді про бойові операції різних років на Луганщині та Донеччині, про звільнення українських міст та сіл від окупантів, спогади про побратимів, місцевих мешканців, воєнний побут, а також роздуми про становище жінки в українському війську в різні періоди війни. Розповіді доповнені фотографіями із зони бойових дій.

Радимо прочитати:

  • Кіяновська М. Бабин Яр. Голосами / М. Кіяновська. – Київ : Дух і Літера, 2017. – 112 с.
  • Прохасько Т. Так, але… / Т. Прохасько. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2019 – 152 с.
  • Подобна Є. Дівчата зрізають коси / Є. Подобна. – Київ : Люта справа, 2018. – 346 с.