Професор рекомендує 2023

341 переглядів

11.09.2023


На початку навчального року бібліотека традиційно запитує інтелектуалів, професіоналів, творчих особистостей: які книги для навчання, розвитку, натхнення, вони б рекомендували студентам?

 Пропонуємо до уваги:

Ігор Лиман

доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України, завідувач кафедри історії та філософії

 

Плохій С. Загублене царство. Історія «Русского мира» с 1740 року до сьогодні / С. Плохій. – Харків : Фоліо, 2022. – 320 с.

Нова книжка С. Плохія стала відгуком професійного історика, одного із ведучих спеціалістів в галузі історіографії та історії Східної Європи, на російсько-український конфлікт, що розгорівся 2014 року.

Детально розглядаючи історію українського та російського народів, автор доводить, що коріння цього конфлікту заховано в самому процесі становлення Росії як держави. Та й саме піднесення як російської держави, так і російської нації, її великодержавний статус – все це трималося на Україні, якій треба було бути окремою, але невіддільною частиною Росії. Багато хто в Кремлі та за його межами у виході України з-під впливу Росії побачив атаку на саму Росію.

 

 

Вікторія Константінова

доктор історичних наук, професор

 

Брехуненко В. «Братня навала». Війни Росії проти України ХІІ–ХХІ ст. / В. Брехуненко, В. Ковальчук, М. Ковальчук та ін. – Київ : Брехуненко Н. А., 2022. – 248 с.

У книзі в науково-популярному форматі розглядаються численні російсько-українські війни включно з Вітчизняною війною українців за незалежність, яка розпочалася зі вторгнення російських окупантів в Україну в лютому 2014 р. Простежено, що коріння цих війн сягають XII ст. Показано, що саме війни як втілення постійних агресивних планів Московії / Росії заволодіти українськими землями визначали головну вісь російсько-українських стосунків. Описано мотиви, визрівання та хронологію війн, перебіг військових дій, наслідки війн та їхній вплив на українську перспективу. Війна, яку Україні доводиться вести з 2014 р., розглядається на тлі перегуків між путінською агресією та московськими стратегіями війн проти України ХV–ХХ ст.

 

 

Кобилянська О. Valse melancolique. Вибрані твори / О. Кобилянська. – Київ : РМ, 2023. – 520 с.

Вишуканість, драматизм і вічне прагнення більшого: Ольга Кобилянська – мисткиня, чиї слова звучать наче музика. Її твори сповнені сонячним світлом і вільним подихом вітру, її героїні – як натягнуті струни: здається, мить – і мелодія змовкне, та попри все вона розливається далі, торкаючись самої душі. Відверта, пронизлива і сучасна – класика, що по-справжньому відкривається тим, хто вміє відчувати.

 

 

 

 

 

 

 

Ольга Харлан

доктор філологічних наук, професор

 

Сингаївський С. Дорога на Асмару / С. Сингаївський. – Київ : Комора, 2023. – 608 с.

Дія роману розгортається на тлі однієї з найбільших гуманітарних катастроф кінця ХХ ст. – штучного голоду і війни в Ефіопії 1984–1986 рр. Це історія молодого українця, військового перекладача у складі радянських груп допомоги, який шукає причини трагедії, розуміє, що став частиною цинічного обману, і починає відчайдушну гру з дияволом. Історія вибору і віднайденої ідентичності. Дві щемливі історії кохання в часи вирішальних змін. І родинна таємниця, інтрига якої сплітає дві сюжетні лінії в тугий вузол. Роман-свідчення, роман-панорама, що відкриває непроговорені сторінки минулого й виводить на шлях переосмислення актуальних подій сьогодення.

«Дорога на Асмару» – це не тільки політичний детектив у традиції Грема Гріна, а й, можливо, єдиний у світовій літературі великий епос про штучний голод в Ефіопії, Голодомор-2 за сталінським зразком (як із жахом відкриває головний герой). Водночас це чи не перший великий роман про участь українців у колоніальних війнах СРСР, написаний з українського погляду…» (О. Забужко).

 

Михед О. Позивний для Йова. Хроніки вторгнення / О. Михед. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2023. – 344 с.

 Олександр Михед почав писати книжку «Позивний для Йова» у перший день широкомасштабного вторгнення, що трапилося на восьмому році російсько-української війни. Автор працював над книжкою протягом тринадцяти місяців, писав про те, що пережив разом із дружиною, про своїх батьків, які майже три тижні були в Бучі під час окупації. Про те, як змінюємося ми, як наша повсякденна мова стає мовою війни, колись звичні й важливі речі – болючими тригерами, а певні відчуття та емоції – такими, які хочеться забути, але й водночас запам’ятати назавжди.

Ця книжка не є винятково рефлексією автора, радше навпаки: він зібрав й виклав думки і переживання багатьох українців протягом першого року вторгнення. Українці, як і колись старозавітний Йов, нині проживають жахливі втрати. Як ми втрачаємо найрідніших друзів і домівки? Як змінюються українські діти і яку постпам’ять матиме наступне покоління? Врешті – хто кожен із нас у цій війні?

 

Мокрик Р. Бунт проти імперії: українські шістдесятники / Р. Мокрик. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2023. – 416 с.

Під поняттям «шістдесятництво» приховується безліч культурних феноменів, людських доль та літературних творів. Ця книжка пропонує читачеві мандрівку в мікросвіт українських шістдесятників – молодих людей, які творили нову культуру в час хрущовської «відлиги». Заглиблення у світ, який всупереч правилам радянського тоталітарного режиму засновувався на принципах солідарності, взаємопідтримки та поваги між непересічними молодими талантами.

Чимало фотографій з архівних фондів та сімейних архівів публікуються вперше.

 

 

 

 

Катерина Дудорова

кандидат юридичних наук, доцент

 

Гравер Г. П. Герої в суддівській мантії: добросовісне (чесне) суддівство в умовах аморальних законів / Г. П. Гравер. – пер. з норв. Миколи Фетісова, пер. з англ. Ірини Черненко – Київ : Компанія ВАІТЕ, 2022. – 326 с.

«Низка вражаючих історій, кожна з яких вартувала би окремої книги. Про тих, хто певний, що «вся рота» насправді може йти не в ногу, а ти один знаєш, як треба, і ладний платити велику ціну за своє рішення порушити безпечний ритм і розцвітити однострій. Про тих, хто в часи катастрофічного посилення її величності Найвищої Доцільності має власний компас, що не схибить ні під вагою «національних інтересів», ні під тиском «найжахливішої пандемії». Людей, здатних на Вчинок, небагато. Але навіть один маяк веде повз небезпеки чимало кораблів» (Олександра Примаченко Головна редакторка вебсайту «Ракурс»).

 

 

 

Дудоров Олександр Олексійович

доктор юридичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, професор кафедри кримінально-правової політики та кримінального права навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, член Науково-консультативної ради при Верховному Суді.

 

Кулеша В. Кримінальна відповідальність суддів та прокурорів за злочини проти правосуддя за Нюрберськими законами, німецьким, австрійським та польським законодавством / В. Кулеша. – Лодзь : Видавництво Лодзинського університету, 2013. – 521 с.

Книга польського професора висвітлює найбільш одіозні і водночас чи не найтрагічніші за своїми наслідками прояви суддівського свавілля (неправосуддя), які мали місце у XX столітті. Йдеться про злочини, вчинювані націонал-соціалістичними і комуністичними суддями і прокурорами у таких країнах, як Німеччина (Третій Рейх, НДР), Австрія (частина Третього Рейху) і Польща. Описуються судові процеси (їх результативність, відверто кажучи, виявилась досить плачевною), які проводились задля покарання цих юристів, улюбленим аргументом захисту яких було посилання на те, що вони діяли згідно з чинним на той момент законодавством і не усвідомлювали неправомірності ухвалюваних ними вироків (цікаво, що одна з робочих назв книги, як це випливає з її передмови, була такою: «Я нічого не міг вдіяти. Ми мусили бути слухняними»).

 

Забужко О. Музей покинутих секретів / О. Забужко. – Київ : Комора, 2015. – 832 с.

Ця книга – родинна сага трьох поколінь українців, події якої охоплюють період від 1940-х рр. (Друга світова війна і боротьба УПА в післявоєнний період) до весни 2004-го року (включаючи помаранчеву революцію).

Роман містить жорстоку і відверту правду – про владу минулого над майбутнім, про кохання, зраду і смерть, про споконвічну війну людини за право бути собою.