Книжковий Арсенал 2021

675 переглядів

17.06.2021


Програма 10-го Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» складається з офлайн та онлайн літературної програми, Програми для дітей та підлітків, спеціальної кураторської програми книжкового дизайну, музичних та інших тематичних програм, також планує представити спеціальну письменницьку програму «Вголос. Про себе» від українського поета, прозаїка, перекладача, громадського активіста Сергія Жадана. У програмі фестивалю на 2021 рік — відомі українські автори: Тарас Прохасько, Юрій Іздрик, Катерина Бабкіна, Юрій та Софія Андрухович, Іван Малкович, Оксана Забужко, Ірина Цілик та багато інших.

 

4 причини, чому ви не можете пропустити 10-й Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал»:

  1. насолодитися атмосферою справжнього фестивалю, організованого відповідно до всіх стандартів безпеки;
  2. зустріти однодумців та друзів;
  3. зустріти та почути у прямому ефірі своїх улюблених авторів;
  4. відзначити 10 років найкращого літературного фестивалю в Україні!

 

Вітрина новинок до Книжкового Арсеналу-2021

Наш вибір:

Джадт Т. Після війни. Історія Європи від 1945 року / Тоні Джадт. – Київ : Наш Формат, 2020. – 928 с.

Якщо сучасні автори видають книжки за три місяці, то Тоні Джадт присвятив своїй праці 10 років. Він дослідив джерела 6 мовами, розглянув історію 34 країн і написав понад 900 сторінок тексту. Ось чому його працю називають наймасштабнішим дослідженням повоєнної Європи.

У ній Джадт прискіпливо розбирає, як Друга світова змінила континент – географічно, політично, інтелектуально й економічно. Він описує трансформації, що відбулися за 60 років миру, і як вони вплинули на становище різних країн.

Очима британсько-американського історика ви поглянете й на українське минуле: вбивство Шухевича, голод 1946-го, трагедію в Бабиному Яру тощо. А також дізнаєтеся, який шлях долали різні країни до євроінтеграції та що потенційно чекає на нас.

ВІДГУКИ ВІДОМИХ ОСОБИСТОСТЕЙ ПРО КНИГУ:

«Це один з тих книжкових шедеврів, котрий кожна інтелігентна людина має прочитати бодай раз. А тим, хто ставить перед собою складні питання про минуле й сучасне, доведеться її перечитувати не раз».

(Ярослав Грицак, доктор історичних наук, професор УКУ, почесний професор НаУКМА)

«Це, можливо, найкраща книжка про історію Європи після Другої світової війни. Якщо у вас є час тільки на одну працю із цієї теми — це точно вона. Завдяки їй ви зрозумієте, як Європа стала такою, якою є, і що її чекає в майбутньому».

(Володимир Єрмоленко, філософ, письменник, директор з аналітики «Інтерньюз-Україна»)

Жадан С. Псалом авіації / Сергій Жадан. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2021. – 160 с.

Ці вірші написані впродовж 2020 року. Місце, де вони писалися, лежить на пагорбах. Це означало присутність широкої лінії горизонту й великої кількості повітря. А ще там було багато дерев і птахів, були балки, водойми і рівне, віддалене дихання міста за обрієм. Зміна оптики так чи інакше призводить до зміни письма. Ось про це переважно і книжка: про те, як нас формують ландшафти, як дерева додають нам вертикалі, а озера – глибини, як весняна зелень вчить нас оптимізму, а літні ріки – щедрості. Нехитре знання, що допомагає цінувати кожен почутий зранку голос.

  • Довгий недільний псалом авіації.
  • Застільна пісня стількох подорожніх.
  • Розчахнуто брами всіх міст.
  • Розчахнуто дельти річок.
  • Пройняті холодом низини півночі.
  • Будівничі вже прибувають на станцію,
  • вивантажуються з вагонів,
  • готуються зводити й мурувати
  • сніг цього року.
  • Вже стався цей злам,
  • хтось уже вимовив слово зима,
  • і прогріваються комини,
  • ніби розспівуються тенори,
  • і матері насторожено слухають,
  • як уві сні їхні діти не погоджуються
  • з учителями.
  • Відкрий нам повітряні коридори,
  • відкрий нам джерела нашої сили,
  • відкрий листопадове небо, мов серце…

Стяжкіна О. Смерть лева Сесіла мала сенс / Олена Стяжкіна. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2021. – 240 с.

«Смерть лева Сесіла мала сенс» — роман Олени Стяжкіної про нашу війну й про долі людей, випадково поєднаних у Донецькому пологовому будинку в 1986-му році. Магія фотографії та запозичених імен перетворює незнайомців на гілки генеалогічного дерева — і вони врешті стають родиною, головна в якій — маленька дівчинка. У книжці безліч переходів — стоматолог стає воєнним хірургом, цап — сапером-собакою, боягузливий радянський чиновник набуває рис янгола-охоронця, продавчиня косметики перетворюється на інструктора зі снайперської стрільби… В українському Донбасі. На початку ХХІ століття. Проте час у книжці — доволі умовна величина.

Це перший роман авторки українською мовою — втім, не повністю: за задумом, українська тут — чи не найголовніша точка переходу, в якій свідоме прощання з російською означає для героїв та негероїв можливість бути собою.

Асєєв С. «Світлий Шлях»: історія одного концтабору / С. Асєєв ; пер. В. Стах. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. — 448 с.

В’язниця, що насправді є концтабором, де застосовують моторошні тортури, діє в сучасній Україні (на околиці Донецька). За тюремним парканом немає жодних законів, тут зовсім інше життя: у приниженні, страху й непевності, з ранами та слідами опіків на тілі, з болем від переламаних кісток і часто — від зламаної волі й свідомості. Тут головне завдання — вижити, коли жити вже не хочеться й від тебе майже нічого не залежить, зберегти здоровий глузд, коли вже близький до божевілля, залишитися людиною в нелюдських умовах, де віра, прощення, ненависть і навіть погляд між катом і жертвою набувають інших сенсів.

Щоб вижити в пеклі концтабору, журналіст Станіслав Асєєв написав цю книжку — відверту, емоційну, глибоку, в якій питань більше, аніж відповідей, бо життя людей після звільнення з полону назавжди розділилося на «до» і «після».

Сем’янків А. (MED GOblin). Медицина доказова і не дуже / Андрій Сем’янків (MED GOblin). — Київ: Віхола, 2021. — 272 с.

50 % ліків на планеті Земля призначаються неправильно. На тій самій планеті 50 % пацієнтів приймають ліки не так, як треба. Не дуже оптимістично, авжеж. Додайте до цього альтернативну медицину, гомеопатію, інста-гуру без медичної освіти, які роздають свої поради направо і наліво, та натренованих нашим «профілактичним» вживанням антибіотиків бактерій — і отримаєте повну картину.

Книжка лікаря й автора популярного блогу про медицину MED GOblin Андрія Сем’янківа — це своєрідний путівник медичними нетрями: від того, як працюють ліки й що ховається за народною медициною, гомеопатією та стовбуровими клітинами, і до конспірології та навичок розпізнавання призначених фуфломіцинів.

Чому бактерії на підлозі лікарні небезпечніші за ті, що живуть у вашій кухні? Як поширюються антивакцинаторські міфи, і навіщо королеві гомеопат? Чому антибіотики зазвичай можна поєднувати з алкоголем (і до чого тут пиво, гонорея і сифіліс)? Що насправді роблять оксолінова мазь і гематоген та чи варто обклеювати своє тіло тейпами? А також про фітотерапію, інгаляції з вареної картоплі, дієти, уколи, пуповинну кров та інші прогресивні (насправді не дуже) методики розповідає автор книжки, пояснюючи водночас, як критично аналізувати медичну інформацію.

Андрій Сем’янків — лікар та автор блогу про медицину MED GOblin, кандидат медичних наук.

Понад 14 років працював в анестезіології та інтенсивній терапії. Крім лікарської практики, Андрій брав участь у міжнародних клінічних дослідженнях, навчав цивільних і військових медиків.

Винничук Ю. Вілла Деккера / Ю. Винничук. – Харків : Фабула, 2021. – 304 с.

Як і властиво Юрію Винничуку, «Вілла Деккера» віртуозно балансує на межі ретродетективу й політичного трилера — так само, як герої книжки балансують у межичасі буквально за кілька днів до початку Другої світової. Вир драматичних подій та яскравий гумор, глибоке знання таємного життя передвоєнного Львова, соковита мова, кримінальні та любовні інтриги — усе це читач знайде в новому романі визнаного майстра.