«О панно Еммо, панно Еммо». Емма Андієвська

716 переглядів

20.03.2018


ЕММА АНДІЄВСЬКА

В лютому 2018 року Емма Андієвська здобула Шевченківську премію.

Книги:

  • «Міста-валети»,
  • «Бездзигарний час»,
  • «Шухлядні краєвиди»,
  • «Маратонський біг»,
  • «Щодення: перископи».

Емма Андієвська є авторкою двадцяти дев’яти поетичних збірок, п’яти книжок короткої прози, трьох романів та понад дев’яти тисяч картин. Авторка належить до важливих представників модернізму в українській літературі другої половини XX ст. Письменницю часто пов’язують з Нью-Йоркською групою українських літераторів еміграції. Андієвська є членом Національної спілки письменників України, українського ПЕН-клубу та Професійного об’єднання художників Баварії. Вона живе та працює у Німеччині та США.

Народилася Емма Андієвська у м. Сталіне (нині м. Донецьк) 19 березня 1931р.

Батько Емми – хімік-винахідник, а мати – агроном за освітою, яка згодом стала вчителькою біології. Через хворобу Емми родина змушена була переїхати до Вишгорода, що на Київщині, а потім уже й до Києва. Більшість шкільних предметів Емма здавала екстерном. З дитинства Андієвська мала феноменальну пам’ять. У Вишгороді дівчинка вперше почула українську мову.

«Єдине, в чому я згодом пішла проти волі мами, – це те, що змалку показала свій характер і почала розмовляти українською, хоч вона спершу була категорично проти. І це навіть попри те, що мамині предки – запорозькі козаки. Один з моїх життєвих принципів і головна мета, яку колись собі поставила: навіть якщо на всьому білому світі буду одна українкою, все одно зроблю собі Україну!». (Емма Андієвська)

Під час війни разом з родиною емігрувала на Захід.

У 1955–1957 рр. Андієвська працювала фрілансером на радіо «Свобода» у Мюнхені. У 1957 році мисткиня закінчила Український вільний університет за спеціальностями філософія та філологія, захистивши у Володимира Державина магістерську роботу за темою «Причинки до засадничих питань з новітньої української метрики».

Того ж року письменниця з усією родиною переїхала до Нью-Йорка, де працювала у Norcross Greeting Card Company, перевіряючи дизайн вітальних листівок.

Також Емма Андієвська працювала в Нью-Йорку бібліотекаркою медичної бібліотеки разом з Мирославом Лабунькою — майбутнім ректором Українського вільного університету.

Продовження читайте тут↓

Примітка:

Для того щоб, переглянути матеріал на весь екран, натісніть «три вертикальні крапки»  та оберіть «повноекранний режим».