1000 днів війни. Читаємо про себе
58 переглядів
18.11.2024
Плохій С. Російсько-українська війна. Повернення історії / С. Плохій – Київ : Клуб сімейного дозвілля, 2023. – 400 с.
Сергій Плохій, один із провідних істориків України, вичерпно аналізує повномасштабне вторгнення Росії, його витоки, перебіг та можливі результати. Чому Путін наважився розпочати війну? Як українцям вдається чинити такий шалений опір «другій армії світу»? І якими будуть наслідки війни для України, Росії, Європи та світу в цілому
Гардінґ Л. Вторгнення. За лаштунками кривавої війни Росії та боротьби України за виживання / Л. Гардінґ. – Харків : Віват, 2023. – 352 с.
Люк Гардінґ – британський журналіст, письменник і премійований іноземний кореспондент газети The Guardian. Автор восьми документальних книжок, перекладених тридцятьма мовами. Став першим іноземним журналістом після часів Холодної війни, якого примусово вислали з Російської Федерації. Улітку 2022-го потрапив до кремлівського «чорного списку». 24 лютого 2022 року Люк Гардінґ був у Києві. Від перших днів повномасштабної війни він спілкувався з українцями, їздив у гарячі точки, фіксував свідчення й описував події, щоб показати світові звірства російських окупантів в Україні.
Лаюк М. Бахмут / М. Лаюк, Д. Павлов. – Київ : Ukraїner, 2023. – 256 с.
«Бахмут» – книжка репортажів з війни від українського письменника Мирослава Лаюка, де подано історії людей, що захищають нашу країну. Автор показує, що в місці найзапекліших боїв життя не припиняється: військові одружуються, заводять собак, святкують Різдво і ходять в сусідні посадки колядувати. Автор провів час під Бахмутом взимку та в березні 2023 року, коли там точились найзапекліші бої, а більшість текстів, вміщених у книзі, були матеріалами для медіа. Разом із тим Лаюк подає окремі есеї з власними відчуттями та роздумами. Зокрема тут є текст про роль пам’ятника Артему в Святогірську, про поезію Стуса, про сприйняття України за кордоном і про неготовність на Заході до відвертої розмови про історію нашої культури.
Кривцов М. Вірші з бійниці / М. Кривцов. – Київ : Наш формат, 2023. – 176 с.
«Далі» загинув 7 січня 2023 року – через місяць після виходу з друку його першої збірки. Книжку, де кожен вірш вражає в серце, було визнано однією з найкращих українських книжок 2023 року за версією ПЕН.
«Весь світ у ранах, я візьму цей жовтий скотч
Я знаю тут у поміч лише жовтий скотч
Так вабить декольте цієї дивної весни
Пішли за нею вслід, бо хто якщо не ми»
Любка А. Війна з тильного боку / А. Любка. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2024. – 280 с.
Війна – це фронт, битви і смерть, але водночас це життя за багато кілометрів від лінії зіткнення, щоденний побут, рутина, нові реалії. Ця проза – про війну з тильного боку, зі спини, з тилу; про поїздки на фронт, волонтерство і щоденні виклики цивільного життя. Багата на деталі, цікаві розповіді й описи реальних пригод, ця книжка створює панорамну картину життя в Україні під час війни. Нон-фікшн про письменника, який раптово для себе стає волонтером і постачає джипи для української армії.
Сміливі нести світло / Brave to Bring the Light. Фотобук про найскладнішу зиму в історії незалежної України / В. Троїцький, А. Полешко, А. Якименко та ін. – Київ : ІST Publishing, 2023. – 168 с.
Фотокнига «Сміливі нести світло» присвячена найскладнішій зимі в історії незалежної України та включає фотографії понад 30 українських авторів та авторок, які упродовж осені 2022 року, зими та весни 2023 року документували енергетичну кризу, спричинену ураженням українських інфраструктурних об’єктів російськими військами. Проте найбільше це візуальне видання розповідає про боротьбу українців за світло – ззовні та всередині, а також про мужність кожного продовжувати працювати у своїх галузях, оскільки там, де з’являється світло, темрява відступає.
Фофанова І. Чужа своя рідна / І. Фофанова. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2023. – 168 с.
Ізюм, Херсон, Маріуполь – це міста, які героїні книги Феофанової покинули в намаганні зберегти життя своїх близьких і рідних. Про їхні переживання, часто втаємничені від усіх «домашніх», Ірина розповідає з нотками легкого гумору та водночас суму. Ця реалістична збірка сповнена тонами описів «із перших вуст», життєвих діалогів та глибокого жалю кожного переселенця, який втратив власну домівку, друзів, рідних… Безумовно, вона має сумний присмак. Однак її сум геть не означає зневіру. Сторінки книги ніби бринять – ми не здамося, не зламаємося, ми вистоїмо в найбільш скрутних обставинах.