Крок у Безсмертя

737 переглядів

28.01.2016


29 січня – День пам’яті Героїв Крут

Впав на землю січневий мороз,

Срібним інеєм вкрилися віти.

Нас тут триста у Крутах лягло.

Всі твої, Україно, ми діти!

29 січня 1918 року в історії України з’явилася нова сторінка, щедро полита молодою кров’ю, назва якої Крути! Крути – залізнична станція між Бахмачем і Ніжином, біля якої 29 січня 1918 року відбувся бій сотні Першої військової школи ім. Б. Хмельницького та сотні Помічного студентського куреня проти більшовицьких військ під командуванням П.Єгорова, що наступали на Київ. У кінці грудня 1917 року уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Національної Республіки. У січні 1918 року три більшовицькі армійські групи під загальним командуванням М. Муравйова виступили на Київ. Водночас на українсько-більшовицький фронт у район Бахмача виїхав Помічний студентський курінь на чолі із сотником Омельченком, сформований зі студентів-добровольців Українського народного університету та Київського університету ім. Святого Володимира, учнів старших класів Кирило-Мефодієвської гімназії.  29 січня 1918 року бійці Студентського куреня, учні Військової школи й невеликий відділ Вільного Козацтва (усього близько 300 осіб) зайняли оборону обабіч залізничного полотна поблизу станції Крути. Уранці 30 січня 1918 року більшовицькі війська (5 тисяч осіб), які складалися з петроградських і московських червоногвардійців та матросів Балтійського флоту, розпочали наступ.

Ми вчитуємося в цю сторінку історії. Читаємо і не розуміємо: чому так сталося? Чому ніхто не помітив у той радісний час визволення України, що на нашу землю насувалася чорна тінь? Хто вони, ці юнаки, 300 безвусих студентів? Чому саме вони опинилися там?

Загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну. Ми повинні знати історію, що вмита кров’ю і сльозами.

Трагедія під Крутами знайшла палкий відгук у серцях свідомих громадян України і далеко за її межами. Відомі поети, прозаїки, публіцисти опублікували щирі і зворушливі статті у вільній пресі про героїчну загибель юних бійців за волю.

Продовження читайте тут↓

Примітка:

Для того щоб, переглянути матеріал на весь екран, натісніть квадрат у правому нижньому кутку.