Перша друкована книга в Україні

412 переглядів 

13.02.2024


450 років з часу видання Іваном Федоровим «Апостола»

«Мало хто розуміє, що видання перших друкованих книжок приблизно по важливості в сенсі культурного вибуху дорівнює появі перших портативних комп’ютерів. Національне творення без цього початку, який дала ця книга, практично було не можливо» (Тарас Возняк, директор Львівської галереї мистецтв ім. Б. Возницького).

1574 року у Львові Іваном Федоровим завершено друк книги «Апостол». Це перша надрукована в Україні книга. Друкар Іван Федоров працював над нею у своїй львівській друкарні від 25 лютого 1573 до 15 лютого 1574. 

«Апостол» – богослужбова книга, що містить частини книг Старого й Нового Заповіту. З Нового Заповіту в ній містяться Діяння апостолів, Соборні послання та Послання апостола Павла, зі Старого – окремі стихи (алилуарії) з Псалтирі. Окрім того, в ньому поміщені загальні і недільні прокимни, і прокимни для особливих служб.

Львівський «Апостол» видрукуваний накладом, досить великим на свій час, – 1 тисяча 200 примірників. На сьогодні збереглося близько 90 примірників видання у найбільших книгозбірнях України, а також Росії, Польщі, Болгарії, США та інших країн. П’ять примірників зберігається у Відділі стародруків та рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

«Апостол» це вибірка біблійних книг, або ж фрагментів з них. Головна мова йде про «Діяння апостолів», а також послання апостола Павла. У окремих випадках і «Апокаліпсис». 

Книга ділиться на певні частини, що визначається зручністю читання під час богослужінь. До складу львівського Апостолу, крім євангельських текстів (Діяній та Посланій), входить низка творів з патристики, довідкові матеріали, а також післямова Івана Федорова – «Сія убо повість изъявляет, откуду начася и како сьвершися друкарня сія» і перший, одночасно історичний, мемуарний та публіцистичний нарис початкової історії східнослов’янського книгодрукування. 

Продовження читайте у віртуальні виставці «Перша друкована книга в Україні» ↓

 

Примітка:

Для того щоб, переглянути віртуальну виставку на весь екран, натісніть «три вертикальні крапки»  та оберіть «повноекранний режим».