Книжкові підсумки року 2020

405 переглядів

05.01.2021


ПРОЗА

 

Андрухович С. Амадока / С. Андрухович. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2020. – 832 с.

«Амадока» і справді є важливою художньою новинкою 2020-го. Це той самий великий український роман – і за розмірами (тільки подумайте, 830 сторінок!), і за охопленим історичним діапазоном (від сучасності до Пінзеля зі Сковородою). «Амадока» – це каскадний водоспад історії української культури. Сучасні пошуки героїв роману перетікають у війну на Донбасі, в недалеке радянське минуле, а звідти – на початок ХХ століття, в довоєнне життя, і ще глибше.

Всі ці історії української культури (впереміш із нагадуванням родинного міфу) повільно засвоює Богдан, учасник війни. Богдан повернувся зі Сходу пошматований і без пам’яті, зате з безліччю страхітливих шрамів. Поруч із ним крутиться його тихенька дружина Романа, така собі Аріадна для героя в його лабіринті безпам’ятства. Вона знає історії родини Богдана краще за нього самого. В неї на кожен поворот історії не бракує червоних ниток, щоб чи то виплутати героя, чи, навпаки, заплутати. Однак із часом виявляється, що Романа розповідає не зовсім правдиву історію. Чи принаймні не зовсім історію свого чоловіка. Тож яким є мотив вчинків Романи – велика загадка «Амадоки». І цю інтригу авторка гідно витримує до кінця 830-ї сторінки.

ПОЕЗІЇ

Жадан С. Список кораблів / С. Жадан ; іл. К. Косьяненко. – Чернівці : Meridian Czernowitz, 2020. –160 с.

Шістдесят віршів про пам’ять, що народжується з любові, та про вогонь, по якому лишається ніжність. Шістдесят спроб окреслити світло й розповісти про повітря над містом. Шістдесят уривків чужих розмов, шістдесят голосів, якими наповнюються весняні сутінки. «Список кораблів» — це список тих, хто пішов, але кого не можна забути. Список імен, які супроводжують тебе протягом життя. Список міст, де на тебе завжди чекають. Мабуть, найінтимніша книга автора.

 • Твориться світ,
 • і вагітні жінки прокидаються від вогню простирадл,
 • і відчувають у темряві чоловіків, ніби гаряче каміння.
 • Твориться світ, і чоловіки лежать серед ночі,
 • мов пагорби,
 • стискаючи уві сні згублену зброю повітря.
 • І найбільша відвертість — лежати разом,
 • ділячи поміж собою питну воду темряви.
 • І найбільша печаль — неможливість
 • до ранку тримати за руку того, чиє дихання
 • охороняєш, наче родинні листи.

 

 

РОЗДУМИ ПУБЛІЧНОГО ІНТЕЛЕКТУАЛА

Снайдер Т. Шлях до несвободи. Росія, Європа, Америка / Т. Снайдер. – Львів : Човен, 2020. – 392 с.

«Шлях до несвободи» – одна із найважливіших для українського читача книг Тімоті Снайдера, бо вона про нас, про історію, свідками й учасниками якої ми є тут і тепер. Це книжка про події, політичні фігури та глобальні ідеї, які приховані за цими подіями.Тімоті Снайдер аналізує складні та драматичні трансформації в Росії, Україні, Європі та США від 2011 до 2016 року. Серед головних подій – російські протести на Болотній площі в Москві, Революція Гідності в Україні, анексія Криму та вторгнення Росії на Донбас, криза біженців, Брекзит і перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США.

Тімоті Снайдер не лише ставить питання про те, чому ж ідея «кінця історії» була помилковою. Він доводить, як закладена в «кінець історії» неуникність, або ж, іншими словами, думка про те, що «ідеї не мають значення», могла докластися до створення сучасного політичного клімату.

 

 

 

 

 

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА

Еґер Е. Вибір / Едіт Еґер ; пер. Христини Радченко. – Київ : Книголав, 2020. – 400 с.

Доротка Еґер потрапила до Аушвіцу, коли їй було 16 років, там вона втратила батьків, а їй із сестрою вдалося вижити. Через кілька років після звільнення вона емігрувала до Америки, де протягом десятиліть працювала над тим, щоб зцілитись від травми.

У цій книжці історія її перебування у концтаборі та її звільнення, історія самозцілення та яку роль у цьому процесі відіграв Віктор Франкл, психотерапевт і теж вцілілий у Аушвіці, а також це історії її пацієнтів, яким вона допомогла пережити скрутні моменти.

За словами авторки, ніхто не може уникнути страждань у своєму житті, але кожен має вибір, як вийти з таких ситуацій – як жертва чи той, хто вцілів. І ця книжка про те, як дійти до такого вибору, як звільнитись від травм.

Це універсальне послання про надію та можливості для всіх, хто намагається звільнитися від болю та страждань. Читачі та читачки, що перебувають у полоні нещасливого шлюбу чи деструктивної родини, чи роботи, яку ненавидять, чи за колючим дротом переконань, якими себе обмежують, у пастці яких застряг їхній розум, дізнаються з цієї книги, що вони в змозі обрати радість та свободу незалежно від обставин.

 

ПРИГОДНИЦЬКИЙ РОМАН

Курков А. Ключі Марії / А. Курков, Ю. Винничук. – Харків : Фоліо, 2020. – 571 с.

Події у новому романі Андрія Куркова та Юрія Винничука розгортаються одразу в трьох сюжетних зрізах: Хрестовий похід 1111 року, описаний у Хроніці лицаря Ольгерда з Галича, початок Другої світової у Львові та Кракові, а також сучасний період. Хто така Діва, і чому на неї полюють декілька століть поспіль, ким насправді є чорний археолог Олег, і головне – куди ведуть двері, які можна відчинити ключами Марії?

 

 

 

ФАНТАСТИКА

Кінг С. Інститут / С. Кінг. – Харків : Клуб Сімейного дозвілля. 2020. – 608 с.

Тієї ночі почався кошмар. Батьків Люка вбили, а самого хлопця закинули в позашляховик та повезли в невідомому напрямку. Він приходить до тями в місці, яке називають Інститутом. Таке собі гетто для дещо… незвичайних дітей. Їх викрадають і тримають тут, наче піддослідних щурів. Директорка місіс Сіґсбі та співробітники цієї зловісної установи безжально «викачують» з дітей їхні телепатичні й телекінетичні здібності. Нова знайома Люка каже, що звідси неможливо втекти. Але він має спробувати…

 

 

 

 

 

 

ДЕТЕКТИВ

Ґалбрейт Р. Бентежна кров / Р. Ґалбрейт. – Київ : КМ-БУКС, 2020. – 800 с.

Приватний детектив Корморан Страйк приїхав у Корнволл у гості до родичів, але й тут робота не відпускає його: до нього звертається жінка з проханням допомогти розшукати її матір, яка зникла за загадкових обставин далекого 1974 року. Страйк ще не займався такими давніми справами, але, попри невисокі шанси на успіх, він заінтригований і вирішує поновити розслідування. Розгадуючи таємниче зникнення, Страйк і його напарниця Робін Еллакотт зіштовхнуться з неймовірно заплутаною історією, в якій виринають то карти таро, то маніяк-психопат, то ненадійні свідки. І виявлять, що навіть справи сорокарічної давнини можуть бути смертельно небезпечними.