Книга року 2018

23 переглядів

13.02.2019


Переможець всеукраїнського рейтингу «Книжка року  – 2018» в номінації «Політологія та соціологія».

ЛАУРЕАТ ПРЕМІЇ «НОН-ФІКШН».

Єрмоленко В. Плинні ідеології. Ідеї та політика в Європі ХІХ–ХХ століть / Володимир Єрмоленко. – К. : ДУХ І ЛІТЕРА, 2018. – 480 с.

Слово «ідеологія» викликало у радянських людей безмежну нудьгу – зрозуміло з якими визначеннями воно найчастіше  використовувалось. У людини пострадянської мерехтіння ідеологічних палітр стимулювало почуття складніші: розгубленість, недовіру, відчуття хаосу, постмодерністської гри.

Наскільки цікавою може бути для сучасного читача історія ідей? І найголовніше: наскільки потрібною в осмислених життєвих стратегіях нашого часу?

«Плинні ідеології» – це драматична і дуже несподівана історія ідей у Європі ХІХ–ХХІ століть. Герої та жертви Французької революції  створюють концепти і метафори, що отримують нове життя в тоталітаризмах двадцятого століття  та гібридних війнах двадцять першого. Образи проходження через смерть, святого злочинця, жертви-месії, оновлювальної  катастрофи надихають історії ідей останніх двох століть, створюючи ідеологічних союзників та антиподів. Міняються маски і символи. Атеїзм стає релігійним, тотальність замінює собою етику, цінності обертаються інстинктами. Перед нами детальний і безжальний аналіз головних ідеологічних монстрів сучасності: расизму, комунізму, нацизму, а також  їхніх гібридних сумішей. Книжку написано на межі різних дисциплін: філософії, історії ідей, політології та історії літератури.