Читаємо про фейки, пропаганду та інформаційні війни. Вчимось мислити критично

465 переглядів

24.04.2023


Макінтайр Л. Постправда

Макінтайр Л. Постправда / Лі Макінтайр. – Киів : ArtHuss, 2021. – 208 с.

Як ми опинилися у світі постправди, де «альтернативні факти» підміняють справжні, а відчуття важливіші за очевидні докази й спростування? Що таке постправда? Це спроба видавати бажане за дійсне, політична маніпуляція, потьмарення масової свідомості? Чи просто брехня?

Ця книжка розглядає численні випадки часів президентства Дональда Трампа та його вільне поводження з фактами й використання «магічного мислення». Ба більше, автор іде ще далі і демонструє, що постправда починалася не з американських виборів 2016 року чи українських 2019 року. Він показує зародження цього феномена в маніпулятивному запереченні наукових фактів про куріння, еволюцію, вакцинацію і глобальне потепління. Автор розбирає психологічні ефекти, занепад традиційних медіа і розквіт соціальних мереж, а також узяте на озброєння правими радикалами постмодерністське твердження про те, нібито об’єктивної правди не існує.

Лі Макінтайр попереджає: перший крок у боротьбі з постправдою — це почати цікавитися нею.

Джексон Т. Про що всі говорять ? Фейкові новини / Т. Джексон, К. Гітіон. — Київ : Книголав, 2023. — 96 с.

Фейкові новини – одна з проблем сучасного світу. Вони розпалюють ворожнечу у спільнотах, а часом здатні розколоти суспільство. Популярність соцмереж сприяє їх миттєвому поширенню, але це далеко не сучасний винахід. Фейки з’явилися ще тоді, коли люди навчилися говорити. З цього ілюстрованого кольорового видання читач не тільки навчитися розрізняти, що новини правдиві, а й дізнається цікавезні факти про еволюцію мовлення, розвиток письма, значення міфів, винайдення друку, про розвиток засобів масової інформації .

Прмеранцев П. Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності / Пітер Померанцев. – Киів : Yacaboo Publishing, 2020. – 288 с.

Ця книжка про величезну індустрію маніпулювання нашими думками, рішеннями, бажаннями, про нові та старі інструменти залякування і брехні, які використовують політики і наркомафія, релігійні фанатики і популісти, і що можна їм протиставити.

Ця книжка про інформаційні війни, ботів і погоничів ботів, про тролів і хакерів, про фейкові новини і втрату прозорої політичної дискусії. А ще – про ХХ століття, про його інтелектуальний спадок, про Холодну війну і КҐБ, про втрачену ілюзію, що більше інформації означатиме більше свободи та глибші дискусії, про пошук надії. Це також сімейна історія, й історія дисидентства, яка, здавалося, закінчиться у ХХ столітті, але триває.

Давидюк М. Як працює путінська пропаганда / Микола Давидюк. — Київ: Смолоскип, 2016. — 200 с.

На кого розрахована путінська пропаганда та як вона працює; що таке гібридна війна і як це пов’язано з поняттям «русского міра»; хто відповідає за пропаганду на технічному рівні та як саме діє пропагандистська журналістика; хто є союзником Росії в питаннях ідеології та звідки слід чекати небезпеки; нарешті – чи можна протистояти інформаційній війні . Ці та багато інших питань порушує у своєму актуальному дослідженні український політолог Микола Давидюк.

У невимушеній, доступній формі автор ділиться своїм досвідом опору медійній пропаганді, наводить приклади маніпуляцій свідомістю людей, застерігає від того, аби не перетворитися на маріонеток у небезпечному театрі  війни.

Патрикаракос  Д. Війна у 140 знаках. Як соціальні медіа змінюють конфлікти у XXI столітті / Дейвид Патрікаракос. – Киів : Yacaboo Publishing, 2019. – 352 с.

Навесні 2014 року британський журналіст Дейвид Патрикаракос потрапив на війну нового типу у місці, де світ конфліктів старого типу остаточно поступився новому світові: в Україні. Саме тут він зрозумів, що природа конфліктів змінилася: як пише автор, можливо, важливішою є перемога у війні слів та наративів, аніж те, хто має найпотужнішу зброю, кордони між політикою та війною ніколи не були такими розмитими, а політика — такою нестабільною.

Патрикаракос здолав тисячі кілометрів трьох континентів, щоб описати, як Homo digitalis по-новому визначає конфлікт нашої епохи. Він пише про війну Ізраїлю 2014 року проти ХАМАСу, архетипову асиметричну війну ХХІ століття, яка штовхає державу у протистояння з недержавним суб’єктом, про російсько-українську війну, про те, як Ісламська держава використовує соціальні медіа для радикалізації та вербування. Так ця книжка стала “інтимним і детальним портретом війни ХХІ століття, а також людей і технологій, які її видозмінюють”.

Гіґґінз Е. Ми — Bellingcat. Онлайн-розслідування міжнародних злочинів та інформаційна війна з Росією / Еліот Гіґґінз ; пер. з англ. О. Ємельянова. ‒ Київ : Наш Формат, 2022. ‒ 240 с.

Чи може група волонтерів, маючи лише доступ до інтернету, протидіяти Путіну, Асаду й ІДІЛ? Розслідувачі з Bellingcat довели, що за допомогою відкритих джерел це вже реальність.

Засновник Bellingcat Еліот Гіґґінз був звичайним офісним клерком, коли у 2011 році розпочалась Арабська весна, а згодом громадянська війна в Сирії. Він моніторив соцмережі, постив знайдене у блозі, проводив любительські розслідування. Саме так світ дізнався, що режим Асада застосовував хімічну зброю і касетні бомби.

Коли у 2014 році росіяни збили боїнг рейсу MH17, Гіґґінз з однодумцями вже створили Bellingcat. Невдовзі вони знали про «Бук», яким збили літак, майже все. На черзі було викриття агентів ГРУ та мережі російських пропагандистів на Заході. У цій майже детективній історії Гіґґінз описує деталі багатьох розслідувань, що відкрили світові правду і кинули виклик тим, хто заперечує дійсність задля власної вигоди.

Sander L. van der Linden. FOOLPROOF: Why We Fall for Misinformation and How to Build Immunity (HarperCollins), 2023.

“You will never look at your social media feed in the same way”

        – Angela Saini, Author of Superior

“I am so glad we now have this book. There’s nothing else like it”

        – Robert Cialdini, Author of Influence

“This brilliant book….provides a set of powerful evidence-based ‘antigens’ designed to protect us from false claims”

        – Sir David Spiegehalter, Author

         of The Art of Statistics.

Мороз О. Боротьба за правду. Як мій дядько переміг брехню / Оксана Мороз. — Київ : Yacaboo Publishing, 2020. — 160 c.

Книга розвінчує міф про те, що звичайна людина не може розпізнати брехню в ЗМІ та соціальних мережах. Може, проте для цього потрібно дотримуватися інформаційної гігієни. Простих правил, які здатен освоїти кожен і незалежно від віку.

Це історія пошуків дядьком Іваном правди. Через буденні проблеми та сучасне життя показується, як людину змінює інформація та що вона сама цьому може протиставити. Це процес формування інформаційної гігієни у простого українця. Зі всіма сумнівами, невдачами, навчанням, мотивацією, результатами.

Марміон Ж.-Ф. Чому люди тупі? Психологія дурості / Жан-Франсуа Марміон. — Київ : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. — 240 с.

Французький науковий журналіст Жан-Франсуа Марміон здійснив приголомшливе комплексне дослідження феномена людської тупості. Як інтернет і соціальні мережі роблять нас дурними? Чому дуже розумні люди часом вірять у дурниці? Як боротися з колективною тупістю? Пропаганда відсталості та методи протистояння обскурантизму. У цій сміливій, часом зухвалій і відвертій історії психіатри, вчені, філософи, соціологи та письменники з усього світу пропонують нам свій погляд на людську дурість, її природу і на те, чому вона досі існує в нашому житті.

 

 

 

Горяїнов А. Основи критичного мислення / Андрій Горяїнов. — Київ : Книгоноша , 2022. — 120 с.

Нещодавно укладачі Оксфордського словника назвали словом року слово «постправда». Це слово описує соціальне явище, коли люди перестають оцінювати інформацію з точки зору її правдивості. Як сказав відомий нейробіолог Деніел Левітін: «Брехня виросла до неймовірних масштабів, і нам стає все складніше приймати вірні рішення». Книга «Основи критичного мислення» допоможе вам навчитися перевіряти інформацію, яку ви отримуєте, правильно формулювати аргументи та розпізнавати помилки в аргументації своїх опонентів. Вона розкаже, як одні й ті самі явища можуть бути пояснені по-різному залежно від вихідних передумов. Ви взнаєте, на яких психологічних викрутах базується реклама, які методи навіювання використовуються в пропаганді, як логіка допомагає запобігти помилкам мислення та чому важливо знати принципи й обмеження наукового методу.