
Довідкові видання
Оновлено: 03.04.2025
Українські енцеклопедії, довідники та словники
✅ Енцеклопедії:
«Вікіпедія» – україномовна версія енциклопедії
Пошук за статтями вільної універсальної енциклопедії, написаних українською мовою. Вибрані статті, цікаві факти, поточний день в історії, посилання на тематичні портали і споріднені проекти.
Електронна версія «Великої української енциклопедії» ВУЕ
Енциклопедія репрезентує сучасну наукову картину світу, знайомить із персоналіями, які вплинули на історичний процес, подає колоритну палітру понять і термінів із різних галузей науки. Разом із е-ВУЕ природа й цивілізація стають зрозумілішими.
«Енциклопедія історії України» – це спеціалізоване видання з історичних тем, має 10 томів від А до Я. До роботи над ЕІУ залучено близько 1000 авторів. Основний кістяк авторського колективу – це працівники установ Національної академії наук України гуманітарного профілю.
Онлайн енциклопедія України ХХ–ХХІ століть в особах, інституціях, поняттях – проект Інституту енциклопедичних досліджень НАН України.
«Енциклопедія Українознавства» – видання, що виходило у 1979–1995 роках у 11 томах. Її електронну – повну версію у форматі PDF та DJVU – можна знайти на сайті Інституту історії України НАН України.
Українська бібліотечна енциклопедія
Національна парламентська бібліотека України (НПБУ) працює над реалізацією наукового проекту під назвою «Українська бібліотечна енциклопедія» (УБЕ). Це перша спроба в історії вітчизняної бібліотечної галузі заявити про себе у формі систематизованого зводу концептуально організованих і апробованих відомостей.
Українська Загальна Енциклопедія
«Українська Загальна Енциклопедія» – видання, що виходило у 1930–1933 роках у 3 томах. Її електронну версію у форматі PDF можна знайти на сайті Інституту історії України НАН України.
✅Словники:
Великий тлумачний словник сучасної української мови
Містить понад 207 000 словникових статей та близько 18 000 фразеологізмів. У словнику представлено активну лексику української літературної мови, терміни, номенклатурні та складноскорочені слова, слова історичного фонду, що свого часу належали до широковживаних, найбільш відомі у вжитку слова, пов’язані з релігійними та філософськими поняттями, найуживаніші архаїзми, лексичні діалектизми та найпоширеніші неологізми, що з’явилися протягом останніх років.
Словники української мови онлайн
Словники з пошуковою системою від А до Я.
Одинадцятитомний «Словник української мови» (або СУМ-11), що його було видано у 1970–1980 роках, став першим у історії тлумачним словником української мови. На ньому базуються чи не всі сучасні українські тлумачні словники, зокрема «Великий тлумачний словник сучасної української мови» (ВТССУМ) та оновлений «Словник української мови у 20 томах», публікацію якого розпочала Академія наук України у 2010 році.
✅ Довідники:
Даний сайт стане в нагоді студентам та всім тим, хто цікавиться законами України. Викладено необхідний теоретичний з трудових, цивільних, житлові права, підприємництво та ін.
Міжнародні енцеклопедії, довідники та словники
✅ Енцеклопедії:
Internet encyclopedia of Ukraine (Інтернет-енциклопедія України)
«Інтернет-енциклопедія України» – найповніша праця англійською мовою про Україну, її історію, народ, географію, економіку та культурну спадщину. Цей сайт створено та оновлюється/підтримується групою науковців та редакторів з Канадського інституту українських студій (КІУС) (Університет Альберти/Університет Торонто). Сотні фахівців з усього світу зробили і продовжують робити свій внесок у Енциклопедію.
Stanford Encyclopedia of Philosophy
Stanford Encyclopedia of Philosophy – це одна з найавторитетніших онлайн-енциклопедій з філософії, яка публікує рецензовані статті, написані експертами у відповідних галузях. Вона охоплює всі основні напрями філософії – від античної до сучасної, включаючи епістемологію, етику, логіку, філософію науки, політичну філософію тощо. Головна перевага SEP – це відкритий доступ (безкоштовний для читання).
Wolfram MathWorld – це найбільший і найавторитетніший довідник з математики, створений Еріком Вайсштайном (Eric Weisstein) і підтримуваний компанією Wolfram Research (розробником Mathematica). Енциклопедія охоплює всі галузі математики – від елементарної алгебри до передових розділів диференціальної геометрії, теорії чисел, математичного аналізу, дискретної математики тощо.
✅Словники:
Словник від Кембриджського університету. Він поділяться на англо: арабський, каталонський, китайський, корейський, в’єтнамський, тайський, норвезький, чеський, польський, датський, турецький та російський. Також до нього входять словник для учнів, основний британський англійський, основний американський англійська, граматика.
Glosbe – словник з прикладами перекладів у контексті.
Collins Dictionary – ще один великий англомовний словник.
Larousse – французькі словники та енциклопедії.
Longman – онлайн-словник сучасної англійської мови (англо-латиноамерикансько іспанський словник, англо-японський словник, англо-корейський словник).
Merriam-Webster – популярний англійський тлумачний словник.
The Britannica Dictionary – британський словник.
✅ Мультимовні та перекладацькі ресурси
DeepL Translate – один із найточніших перекладачів.
Reverso Context – переклад слів у реченнях.