Подорож по бібліотеці
Оновлено: 03.10.2022
Бібліотека БДПУ
(екскурсія)
Розвиток будь-якого суспільства залежить, насамперед, від покоління, яке ми маємо виховати. Бібліотека БДПУ є тією потужною силою, яка вже багато років виконує це завдання. Історія її заснування тісно пов’язана зі створенням у 1876 р. Бердянської чоловічої гімназії, де здобували освіту багато видатних людей.
Офіційною датою організації бібліотеки вважається 1932 р. У цьому році був створений державний інститут соціального виховання з чотирма факультетами педагогічного напряму. Бібліотека почала розвиватися відповідно до профілю інституту.
Напередодні Другої світової війни фонд бібліотеки Бердянського учительського інституту налічував понад 10000 примірників книг. 10 вересня 1941 р. інститут разом з фондом бібліотеки був евакуйований до м. Душанбе і тільки 14 грудня 1943 р. повернувся з евакуації і поновив свою діяльність. Значна частина фонду бібліотеки була втрачена, повернулося лише 4500 примірників книг.
У 1980 р. фонд бібліотеки налічував 145583 примірника, у 1990 р. – 249564 примірника. Сьогодні бібліотека БДПУ з її майже 272800 книжковим фондом, сучасними комп’ютерними технологіями, яскравими презентаціями, науковими та творчими зустрічами, літературно-мистецькими виставками, креативним підходом до обслуговування користувачів створює якісно новий рівень культури праці з книгою, популяризуючи її.
Структура бібліотеки:
- відділ комплектування та наукової обробки документів;
- довідково-інформаційний відділ;
- відділ обслуговування, до складу якого входить:
-
- універсальна читальна зала,
- абонементи,
- медіа-центр,
- фонд рідкісної та цінної книги.
Відділом комплектування та довідково-інформаційним відділами з 2006 року ведеться електронний каталог, який налічує понад 170 тисяч записів. У ньому щодня оперативно відображаються нові надходження документів.
До послуг користувачів бібліотеки БДПУ читальний зал на 80 місць, інформаційно-бібліографічний зал на 20 місць, спеціалізовані читальні зали з філологічних наук, суспільно-політичної літератури, дошкільної педагогіки та психології.
Користувачі Інтернету можуть завітати на веб-сайт бібліотеки (www.library.bdpu.org.ua), де акумульовано чимало цікавої і корисної інформації. Тут представлено новини бібліотечної діяльності, нові надходження, віртуальні виставки, знаменні дати, інформація для кафедр, онлайн–довідка, рекомендаційні списки, літературний гід, краєзнавчі студії тощо.
Перлиною фондів бібліотеки БДПУ можна назвати Фонд рідкісної та цінної книги. Фонд універсальний за змістом, хронологічний діапазон – 2 пол. ХІХ – 1 пол. ХХ століття, нараховує близько 1000 екземплярів, які надруковані на чотирьох мовах (українській, російській, англійській та італійській). Серед експонатів фонду – повні колекції енциклопедичних словників Брокгауза та Ефрона, братів Гранат; навчальна література часів чоловічої гімназії тощо. Найдавнішою є «Книга разрядная», яка датована 1855 роком.
Обслуговування студентів здійснюється через 3 абонементи:
- Абонемент № 1 – інституту філології та соціальних комунікацій; психолого-педагогічної освіти та мистецтв; соціально-гуманітарного факультету.
- Абонемент № 2 – факультету економіки та управління; факультету фізико-математичної та технологічної освіти; факультету комп’ютерних та енергозберігаючих технологій.
- Абонемент № 3 – інституту соціально–педагогічної та корекційної освіти; факультету фізичного виховання.
Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки:
Каталоги:
1.Алфавітний;
2.Систематичний;
3.Алфавітно-предметний покажчик до систематичного каталогу та картотеки газетно-журнальних статей.
Картотеки:
1.Газетно-журнальних статей;
2.Тематичні:
- Закони України;
- Постанови Верховної Ради;
- Постанови Кабінету Міністрів;
- Укази Президента;
- офіційні матеріали МОН України;
- символи України;
- дисертації, дипломні роботи;
- наукові праці викладачів та багато ін.
Відділ докладає максимум зусиль для формування фонду краєзнавчих документів в історичному, народознавчому, природно–географічному, соціально–економічному та культурному аспектах.
Бібліотека реалізувала низку цікавих проектів: «Підвищення інформаційної компетентності користувачів бібліотеки», «Просування читання в умовах сучасного інформаційного простору», «Бібліотечна освіта», «Медіаресурси на допомогу навчальному процесу», «Літературна вітальня».
Фонд бібліотеки поповнюється за рахунок коштів Міністерства освіти і науки України, спеціальних коштів університету, благодійних, обмінних фондів та наукових праць викладачів БДПУ.
Не дивлячись на те, що завдяки інноваційним технологіям новий етап розвитку отримали всі сфери людської діяльності, бібліотечні послуги були і залишаються актуальними, бо бібліотека завжди буде зв’язком між минулим та сучасним.