Історія бібліотеки
Бібліотека Бердянського державного педагогічного університету, як одна з найбільших бібліотек міста, має свою цікаву й неповторну історію. У цій історичній будівлі, яка схожа на старовинний замок, ще в далекому 1876 році було відкрито чоловічу гімназію. Після революції, з 1920 року, замість гімназії запрацювали педагогічні курси та педагогічний технікум, на базі якого у 1932 році розпочав свою роботу інститут соціального виховання з необхідними молодій країні факультетами: соціально-економічним, агро-біологічним, техніко-математичним, та дошкільного виховання. Вже у 1933 році інститут соціального виховання реорганізували в педагогічний інститут з тими ж факультетами, а ще через рік при ньому був відкритий учительський інститут з історичним, природно-географічним, фізико-математичним і філологічним факультетами.
Офіційною датою організації бібліотеки інституту вважається 1932 рік. В основу фондів увійшов фонд бібліотеки педагогічного технікуму, який у всі ці роки комплектувався згідно спеціальностями факультетів. Важко сказати, чи увійшли в цей фонд книги чоловічої гімназії, що теоретично цілком можливо, бо ще й досі в ньому зберігаються книги, видані в ті роки.
Напередодні Великої Вітчизняної війни бібліотека мала понад 10 000 примірників книг.
10 вересня 1941 року інститут евакуювали до м. Душанбе, куди були вивезені всі бібліотечні фонди.
14 грудня 1943 року Бердянський учительський інститут знову повернувся до рідного міста і відновив свою діяльність. Значна частина книжок та навчальних видань були втрачені, повернулися лише 4500 примірників.
Наступна реорганізація у 1953 році учительського інституту в державний педагогічний інститут з фізико-математичним факультетом та факультетом підготовки вчителів початкових класів, перевірила організаційні здатності і педагогів, і бібліотекарів. Багато зусиль довелося докласти керівництву інституту і бібліотеки, щоб практично з нуля укомплектуватися необхідною навчальною літературою, і повною мірою забезпечити навчальний процес. Швидкими темпами відновлювався і поповнювався фонд бібліотеки. Так, в 1955 році в ньому налічувалося вже 67057 примірників.
Складність укомплектування була ще й у тому, що інститут постійно реорганізовувався. Так, у 1972 році в інституті був закритий фізико-математичний факультет, а натомість відкрито факультет підготовки вчителів загально-технічних дисциплін, і тому знову довелося терміново комплектувати вже загально-технічну літературу.
Попри це, фонди зростали, і у 1980 році в ньому було 145 583 примірників навчальних видань, у 1990 році — 249 564, а у 2002 році — 240 508.
Деяке зменшення кількості фонду на той час було пов’язано насамперед з тим, що довелося звільнитися від морально застарілої і непрофільної літератури попереднього десятиліття. Одночасно, через нестачу фінансування, знизилось надходження нової літератури.
У липні 2002 року педагогічний інститут реорганізовано в Бердянський державний педагогічний університет, розвиток якого характеризується динамізмом. Разом з університетом росте і розвивається бібліотека.
Інформаційні технології та сучасні засоби комунікації зробили свій внесок у роботу бібліотеки двадцять першого сторіччя. Відбулись ці зміни і з нашою бібліотекою. Для можливості працювати з електронними версіями видань, у 2006 році в бібліотеці був створений і успішно запрацював комп’ютерний клас, який підключили до світової інтернет – мережі та Wi-Fi. Це дало змогу всім бажаючим працювати з фондами не лише нашої бібліотеки, але й фондами провідних бібліотек України та світу.
У тому ж 2006 році за допомогою програми «Політек-Софт» фонди почали оброблятися сучасними методами, з внесенням їх до електронної бази. Це дало можливість добавити до існуючих алфавітних та систематичних каталогів новий електронний каталог видань, корисних кафедрам та інститутам.
Досягнення не спиняють невтомний колектив бібліотеки. У грудні 2012 році силами співробітників бібліотеки, за підтримкою керівництва університету та меценатів міста, був відкритий перший у Запорізькій області Фонд рідкісної та цінної книги, у якому на даний час зібрані та любовно зберігаються понад 1000 рідкісних видань XIX-XX століття.
У 2013 році в бібліотеці відкривається власний медіа-центр, в якому накопичуються, зберігаються та систематизуються електронні версії праць університетських викладачів, та праці з інших навчальних закладів.
Перлиною, та гордістю колективу бібліотеки став наш улюблений сайт, який відкрився 18 лютого 2014 року. Відтепер ми маємо змогу розказати про себе іншим бібліотекам України та світу. Ми зареєстровані у бібліотечної асоціації України, підтримуємо зв’язок з іншими національними бібліотеками. На сайті можна знайти всю необхідну інформацію як в електронному каталозі видань, так і в запропонованих корисних посиланнях, підготовленими нашими фахівцями.
Доречним буде сказати, що сайт двічі ставав переможцем Всеукраїнського конкурсу з популяризації читання серед сайтів бібліотек вищих навчальних закладів України. Колектив у 2015 та 2016 роках отримував Грамоти від Міністерства культури України і Української бібліотечної асоціації в номінації «Кращий сайт з популяризації читання бібліотеки вищого навчального закладу». Так що нам є чим гордитись і є до чого прагнути.
У жовтні 2019 року запрацював Інституційний репозитарій БДПУ (eBSPU), який повністю відображає роботу викладачів університету. Це впровадження значно збільшило рейтинг та статистичні данні навчального закладу.
Завдяки інноваційним технологіям новий етап розвитку отримали всі сфери людської діяльності, у тому числі і бібліотечні, бо бібліотека повинна завжди бути зв’язком між минулим та сучасним.