Досвід війни: наукові дослідження та мистецькі рефлексії
85 переглядів
24.02.2025

Горбулін В. Російська війна проти України. Як нарешті розірвати чотирьохсотрічне замкнене коло / В. Горбулін, В. Бадрак. – Київ : Брайт-Букс, 2024. – 302 с.
Книжка торкається всіх аспектів російської війни 2022–2024 років: від оцінок суто військового досвіду до філософського й психологічного розтинів. У ній автори намагаються переосмислити й усвідомити, як жити далі вже з наявною в новітній історії людства російсько-українською війною, для чого проводять синтетичний аналіз буття світу в міленіумі зі спробою одночасно зазирнути в минуле та майбутнє, діляться своїм поглядом на події у світі і країні й дають власні відповіді на цілу низку важливих та цікавих запитань, серед яких:
– як Росія готувалася до війни й чому Путін ризикнув почати таку жорстоку й руйнівну континентальну війну;
– яким чином відбулася глибока деградація російської держави та як її суспільство захворіло на майже невиліковну хворобу.

Це війна. Тексти і світлини / С. Асєєв, В. Портніков, В. Рафєєнко та ін. – Київ : Критика, 2024. – 208 с.
Дванадцятеро авторок й авторів, цивільних і військових, із різних поколінь, спільнот і теренів країни міркують про те, чим є ця війна, і шукають шляхів пережити реальність катастрофи, придатних для осібної людини, цілого суспільства, а чи й людства загалом. Станіслав Асєєв, Максим Гон, Ія Ківа, Вано Крюґер, Андрій Любка, Богдана Матіяш, Костянтин Москалець, Світлана Ославська, Віталій Портников, Володимир Рафєєнко, Олена Стяжкіна й Оксана Форостина свідчать про війну і власні досвіди перебування у ній, відтворюють голоси інших свідків, мертвих і живих, вимірюють пульсацію сьогоднішньої днини і ґрадус та засяг апокаліптичного жаху, підносять голос в обороні людяности, видивляються знаки біди й знаки надії, зазирають у надливу безодню чужого, звідки виходить смерть, підбивають проміжні підсумки руху крізь лють, страх і зло й поглядають за грань майбутньої перемоги, шкіцуючи візії життя, що далі буде в нашому просторі та концепті. У цій виправі «разом і нарізно» їх супроводжує документальна фотографка Анна Ільченко, чиї світлини з деокупованих територій не ілюструють окремі есеї, а творять наскрізний візуальний текст поряд із текстами вербальними, оприявнюючи безгучну катастрофічність повсякдення на землі, щойно звільненої від війни.

Якубова Л. До свободи крізь вогонь: Україна проти рашизму / Л. Якубова. – Київ : Кліо, 2023. – 432 с.
У цій книжці, аналізуючи зародження та еволюцію «русского мира», авторка досліджує, зокрема: як Росія провалила завдання посттоталітарного транзиту й, замість залікувати рани комунобільшовизму, перетворилася на новітню тоталітарну систему; якими є підвалини відродження російського імперіалізму і з яких компонент він складається; як відродження імперії стало новою-старою національною ідеєю Росії; як політтехнологія «русского мира» стала фундаментом рашизму; чому геноцид українців набув новітніх історичних форм; чому колективний Путін розглядає Україну як фронт онтологічної битви Європи та Євразії; чи залишилися запобіжники для наростання масового мілітаристського психозу росіян; зрештою – як подолати онтологічне зло й надійно зачинити браму безодні.

Жадан С. Дорожний щоденник / С. Жадан, М. Вайсберг. – Харків : Фоліо, 2022. – 120 с.
Відомий український поет і прозаїк Сергій Жадан разом з талановитим художником Матвієм Вайсбергом створили спільний літературно-художній проєкт під назвою «Дорожній щоденник». У цьому виданні міцно переплелися дві сестринські стихії: поезія і живопис. Мабуть, саме тому ця книга так сильно чіпляє за живе: читач піддається впливу одразу на кілька органів чуття. Очі чіпляються за штрихи і колір, вуха – за поетичну ритмічність звуків.
Ключовою особливістю «Дорожнього щоденника» Матвія Вайсберга і Сергія Жадана став колір: чорний – тріскучий, нещадний, скажено жорстокий. Таким є колір війни, колір нескінченних втрат, спалених будинків і мрій. Він ненаситно поглинув усе, що нам належало, у ньому потонуло усе, що ми колись мали. Саме цей колір став тлом для сміливих картин М. Вайсберга, що полягли в основу майбутнього видання.
Проте є у цій книзі й інші кольори, і всі вони по-особливому розказують свою історію: іскристий жовтий, болючий білий, палюче-червоний, тьмяно-зелений. Графічну серію робіт художника, створену протягом перших місяців війни, доповнили вірші С. Жадана – розпачливі і крикливі, виведені білим, як голос надії, по смолястому чорному.