Герої Крут в українській культурі : погляд крізь роки
338 переглядів
«Війна. Культура. Людина // Мистецькі рефлексіі» ⇒
26.01.2024
Бій, який відбувся 29 січня 1918 року між більшовицькими військами Михайла Муравйова та нечисельними загонами оборонців УНР на залізничній станції Крути у свідомості українців набув особливого значення саме завдяки жертовному героїзму української молоді, яка першою відгукнулась на заклик до оборони рідного краю від нападників. Від моменту поразки у нерівному бою за 130 км від Києва ці історичні події знайшли своє широке відображення у різних жанрах культури від літератури та живопису до музики і народної творчості.
У 1991-мупісляздобуттяУкраїноюнезалежностірозпочалось «друге культурне знайомство» з темою Крут. Невдовзі з’явилися вірші, пісні, п’єси і навіть кіносценарій, присвячений цій темі. Останній авторства Володимира Порятка та Ярослава Гаврилюка, на жаль, не був екранізований.
Окрім «Крутянської пісні» Ярославенка на слова Богдана Ігоря Антонича, що починається урочистим «Спом’янімо в пісні славу Крутів!», з’явились доробки сучасних гуртів. Серед них «Брате!» гурту «Дейтерів», тичинівський «Пам’яти Тридцяти» у виконанні Марічки Бурмаки та «29 Січня» гурту «Сокира Перуна».
У 2008-му НБУ випустив ювілейну монету, а вже наступного року в інтернеті з’явились елементи «народної творчості»–саморобні плакати та «шпалери» на тематику Крут. Легенда Крут набувала справжньої популярності серед молоді.
Найостаннішим і найвагомішим мистецьким твором присвяченого пам’яті про загиблих вояків став гранітний пам’ятник, встановлений у 2011 році на Аскольдовій могилі коштом киян-доброчинців.
Майже кожного року українська молодь вигадує все нові і нові форми відзначення цієї дати. Влаштовуються реконструкції бою, друкуються агітаційні плакати, серед студентів та учнів поширюються жовто-блакитні стрічки та тематичні значки.