Протидія дезінформаціі. Сайти. Проєкти. Освітні платформи

550 переглядів

15.12.2022


ВИПУСК 1. Знайомимось з державними інформаційними агентствами, освітніми платформами, інтернет – виданнями, сайтами, проєктами  OSINT (Open source intelligence), які протидіють дезінформаціі, розвивають навички критичного мислення, повідомляють про правила інформаційноі гігієни.

Центр протидії дезінформаціі при РНБО Украіни  (https://cpd.gov.ua/)

«Центр забезпечує здійснення заходів щодо протидії поточним і прогнозованим загрозам національній безпеці та національним інтересам України в інформаційній сфері, забезпечення інформаційної безпеки України, виявлення та протидії дезінформації, ефективної протидії пропаганді, деструктивним інформаційним впливам і кампаніям, запобігання спробам маніпулювання громадською думкою.» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/187/2021#Text

 

АрміяINFORM  (https://armyinform.com.ua/tag/informaczijna-gigiyena/) –  інформаційне агентство Міністерства оборони України, створене у грудні 2018 року.

Мета діяльності – якісний інформаційний продукт, об’єктивність і неупередженість у редакційній політиці, цілодобовий доступ до новин. Щодня АрміяINFORM дає повну картину подій у сфері оборони і безпеки: оперативна інформація, аналітика, ексклюзивні коментарі, інтерв’ю, фоторепортажі, інфографіка, відеостріми з місця події. Ми створені для розумних, активних небайдужих людей, яким важливо бути в курсі всього, що відбувається в армії, але також важливо робити власні висновки.

 

На сайті «Dovidka Info» (https://dovidka.info/) зібрані рекомендації, як вберегти себе під час обстрілів, залишатись на зв’язку, вижити в полоні, а також дізнатися корисні контакти. Про запуск бота повідомив у соцмережах Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

 

Prometheus (https://courses.prometheus.org.ua/courses/course-v1:Prometheus+IHWAR101+2022_T2/about) найбільша платформа безкоштовної онлайн-освіти в Україні.

У КУРСІ ВИ ДІЗНАЄТЕСЯ

  1. Як формується інформаційне поле під час активної фази війни?
  2. Чи є правда та де її шукати? Про специфіку українських, іноземних та російських медіа.
  3. Як працює класична російська пропаганда?
  4. Що таке інформаційно-психологічні спецоперації та як вони працюють?
  5. Як росіяни використовують Телеграм, блогерів-інсайдерів та «хороших росіян» для досягнення своїх цілей?
  6. Яких правил інформаційної гігієни слід дотримуватись під час війни?

 

«Детектор медіа» (https://detector.media/tag/4655/)

Основним напрямком діяльності інтернет-видання «Детектор медіа»   є інформування читачів про найважливіші події в українському і світовому інформаційному просторі та на медіаринку в контексті політичних та соціальних процесів. Важливою складовою «ДМ» є також аналіз і критика роботи вітчизняних ЗМІ з метою підвищення якості їхнього продукту, а також сприяння медіаграмотності широких верств населення.

 

Освіторія (https://osvitoria.media/opinions/informatsijna-bezpeka-pid-chas-vijny-pokrokova-instruktsiya-dlya-ditej/)  (освіторія _ онлайн – медіа про  освіту і виховання дітей Інформаційна безпека під час війни. Інструкціі.)

 

TEXTY.org.ua («Тексти») (https://texty.org.ua/articles/107452/novomova-okupaciyi-yak-vorozha-propahanda-prydumuye-shtuchnu-movu-dlya-opysu-svoyeyi-falshyvoyi-realnosti/) — українське незалежне суспільно-політичне та аналітичне інтернет-видання, що поєднує класичну журналістику та журналістику даних . 

Видання «Тексти.org.ua» працює у двох напрямках: традиційна журналістика і журналістика даних.

«Тексти» проводять тренінги з журналістики даних і візуалізації, а також перекладають книги, котрі вважають важливими для українського суспільства.

 

InformNapalm (https://informnapalm.org/)

Сайт informnapalm.org створено активістами на початку 2014 року після російської збройної агресії проти України та захоплення Криму.  

Основним напрямом діяльності проєкту є OSINT (Open source intelligence) — розвідка, що базується на інформації із загальнодоступних, відкритих джерел, зокрема соціальних мереж. Аналітика: аналіз ситуації на фронті ,регулярні аналітичні звіти, аналітичні записки. Проєкт працює з широкою мережею інсайдерів.

 

Беллінгкет (https://uk.bellingcat.com/)— незалежний міжнародний колектив дослідників, слідчих і громадянських журналістів, які використовують відкриті джерела та соціальні мережі для розслідування різноманітних тем — від мексиканських наркобаронів і злочинів проти людства, до відстеження використання хімічної зброї та конфліктів у всьому світі. Маючи співробітників та партерів у більш ніж 20 країнах світу, вони працюють  в унікальній сфері, де передові технології, судово-медичні дослідження, журналістика, розслідування, прозорість і відповідальність об’єднуються в Open source intelligence.

 

VoxUkraine  (https://voxukraine.org/oglyad-provokatsij-ta-dezinformatsiyi-rf/?gclid=EAIaIQobChMIs47i0rfy-wIVj9CyCh1m4gmdEAAYASABEgJ7lvD_BwE) — аналітична платформа, заснована у 2014 році групою економістів та юристів, які працюють в Україні і за кордоном.  Основною метою VoxUkraine, за їх словами, є діяльність, що спрямована на розвиток економічної дискусії та надання якісної аналітики економічних та інших найважливіших процесів в Україні] Огляд провокацій та дезінформацій РФ.

 

БезБрехні (https://without-lie.info/?gclid=EAIaIQobChMIs47i0rfy-wIVj9CyCh1m4gmdEAAYAiAAEgK-v_D_BwE )

Концепція проєкту «БезБрехні»:

  • протидія поширенню фейків, неправди, маніпуляцій, пропаганди, інформаційних міфів у публічній риториці, публікаціях медіа, соціальних мережах;
  • виробництво якісного перевіреного контенту, підвищення рівня критичного мислення пересічних громадян, прищеплення культури критичного сприйняття інформації;
  • вдосконалення методології фатчекінгу та доступних форм його поширення на більшу читацьку аудиторію.