Професор рекомендує

751 переглядів

16.09.2019


 

Початок навчального року. Для першокурсників – зовсім нова реальність. Для старших курсів – повернення до інтелектуальних зусиль, творчих імпульсів, активного самовираження. Нові люди, враження, знання, імена, тексти. Ми продовжуємо запрошувати до «Літературного гіду» викладачів нашого університету. Сьогодні вони пропонують студентам цікаву книгу: наукову, навчальну, науково-популярну, художню.

 

——————————————————————————————————————————-

Забужко О. Notre Dame d’Ukraine: Українка в конфлікті міфологій / О. Забужко. – Київ : Факт, 2007. – 640 с.

 

«Хто ми — Україна чи Малоросія? Європа чи Росія? Чи українська релігійність — це те саме, що візантійське православ’я? Звідки взялись тамплієри на берегах Дніпра? Яку таємницю берегли «таємні товариства» малоросійських дворян XIX століття? Звідки в «Лісовій пісні» зашифрована легенда про Грааль? Чи й справді українці — це «селянська нація»? В чому різниця між демократією і хамократією? В чому полягав модерний «український проект» і чи вдалося нам його реалізувати?..

Нова книжка провідної української письменниці, підсумковий плід її багаторічних роздумів — це вражаюча інтелектуальна подорож крізь віки, культури й конфесії в пошуках «України, яку ми втратили». Ключем до неї стає розкритий О. Забужко «код Лесі Українки». Аристократка і єретичка, спадкоєм

иця древнього лицарського роду і продовжувачка гностичної традиції, ця найвидатніша з українок залишилася незрозумілою в радянській Україні і майже незнаною широкій публіці — в Україні незалежній. Чому? Відповіддю на це питання стає велика історична драма «прихованої війни», яку Оксана Забужко з притаманною їй відвагою виносить із забуття і, на багатющому літературному й історичному матеріалі, відновлює на повен зріст» (Л. Ушкалов).

—————————————————————————————————————

Мочернюк Наталія. Поза контекстом. Інтермедіальні стратегії літературної творчості українських письменників-художників міжвоєння : монографія / Наталія Мочернюк. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2018. – 392 с.

Художні реалізації діалогу з образотворчим мистецтвом й завдяки цьому збагачення літератури зумовлюються творчою практикою авторів в іншому виді мистецтва, художнім мисленням мультиталантів. У роботі беруться до уваги інтермедіальні концепції, на основі яких вироблено власний підхід до аналізу літератури художників, схарактеризовано міжмистецьку спрямованість періоду міжвоєння, увиразнено важливі теоретичні питання міжмистецького діалогу. Уперше багатогранна літературно-мистецька творчість С. Гординського розглядається в інтертекстуальному аспекті з фіксацією доказових контактів між мистецтвами.

Для літературознавців, мистецтвознавців, викладачів та студентів філологічних спеціальностей та усіх, хто цікавиться тематикою міжмистецьких взаємодій.

 

 

  • Закоханий у вроду слів,
  • Усіх Венер єдину піну,
  • Ти чудодійно зрозумів
  • І мідних римлян і Тичину.
  • Прости, що я пишу на “ти”
  • Як син гаїв і син традицій –
  • У дні борні і суєти
  • Ти богопосланний патрицій

(М. Рильський).

Попри все, що було в XX ст., десь у позачассі в університетську аудиторію заходить справжній професор, який поважно і з гумором та всебічною ерудицією починає читати лекцію про історію української літератури. Слухачі зачаровані його мовою, голосом, мімікою. Для нього не проблема зблизити різні епохи між собою, він прекрасно володіє фактами та вміє логічно подати власні думки. Він складні речі робить зрозумілими. Його всі знають як київського Златоуста і пам’ять про нього житиме в віках.

 

 

Кідрук М. Не озирайся і мовчи: Роман / М. Кідрук . – Київ: Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 512с.

 

«Не озирайся і мовчи» — це позажанрова історія з елементами трилера та соціальної драми. Окрім містичної складової, автор піднімає проблеми спілкування і взаєморозуміння батьків та дітей, цькування у школі та бажання втечі від реальності, притаманного підліткам. «Уявіть, що на Землі існує місце, яке ніби застигло в часі. Місце, здатне сховати будь-кого, хто прагне втекти від реальності. Уявіть, що для того, аби туди потрапити, достатньо не озиратися й мовчати. Є лише одна проблема: в такому місці часом з’являються речі, страшніші за те, від чого ховаєшся», – йдеться в анотації. Макс Кідрук зазначає, що частково «НОІМ» – це роман не про паралельні світи, але про усвідомлення нами часу.

———————————————————————————————————-

Плохій С. Остання імперія. Занепад і крах Радянського Союзу / Сергій Плохій . – Київ : Клуб сімейного дозвілля, 2019. – 520 с.

Аналіз розсекречених документів та інтерв’ю з безпосередніми учасниками подій наштовхують на висновок: крах СРСР не був результатом діяльності спецслужб Сполучених Штатів, навпаки, американські лідери боялися раптового колапсу радянської держави, який міг затягти Євразію в політичний та економічний хаос. Автор упевнений: американська роль у розвалі Союзу була міфом, який роздували на догоду діячам американської зовнішньої політики та прихильникам імперського реваншу в Росії. Україна стала ключовим гравцем у драмі розвалу Союзу й не тільки здобула незалежність для себе, але й показала шлях до державності менш рішучим республікам, як-от Білорусь та Казахстан. «Остання імперія» — це нова, смілива інтерпретація останніх місяців життя Радянського Союзу, свіжий погляд на причини та передумови смерті цього політичного організму без заангажованості та упередженості.

 

 

Сердюк І. Маленький дорослий. Дитина й дитинство в Гетьманщині ХVІІІ ст. / І. Сердюк. – Київ : К.І.С., 2018. – 456 с.

Автор досліджує минуле козацької України не через героїку чи політичні перетворення, а через життя справді «маленької людини». Основними її персонажами є немовлята, учні ремісників і наймити, школярі й сироти, малолітні волоцюги та жебраки, байстрюки і нащадки старшини. У фокусі дослідження – долі окремих дітей, але найперше – збірний образ дитинства й уявлення про нього, котрі побутували в суспільстві Гетьманщини. Як це суспільство структурувало дитячий вік, як ставилося до народження і смерті дитини, як уявляло долю її душі у засвітах? Відповіді на ці та інші запитання представлені на сторінках монографії. Видання розраховано на фахівців та всіх, хто цікавиться історією дитинства і родини, Гетьманщини, соціальною історією.

 

Чому відбуваються кризи? Як вони впливають на наше життя? Як не потрапити під удар економічної нестабільності і мінімізувати наслідки депресивних станів економіки? Нестандартне мислення автора, легка іронія, часом навіть гострий стьоб навчать вас просто сприймати складні серйозні речі. Книга написана настільки доступно, що з ентузіазмом сприймається не тільки професійними економістами, а й простими обивателями, адже не секрет, що кожному нині хочеться вийти сухим з води в умовах невідворотної економічної кризи.

————————————————————————————————————

Чалдини Р. Психология влияния. Убеждай, воздействуй, защищайся / Р. Чалдини. – СПБ. : ПИТЕР, 2016. – 336 с.

Основні тези:

  • Нами так же легко маніпулювати, як і тваринами?
  • Наше стереотипне мислення може бути використане проти нас.
  • Якими нашими внутрішніми механізмами можна легко маніпулювати?
  • Люди мають гостру потребу взаємного обміну.
  • Відмова-потім-відступ — підступна тактика, що приводить до взаємних поступок та дії принципу контрасту.
  • Коли можливості обмежені, ми прагнемо їх ще більше.
  • Заборонені елементи та інформація сприймаються як більш бажані.
  • Ми зациклені на тому, щоб бути послідовними в своїх словах і діях.
  • Вибір боротися за щось формує внутрішні зміни.

Екман П. Теорія брехні. Як визначити брехуна в бізнесі, політиці та приватному житті / П. Екман. – Київ : КМ БУКС, 2019. – 320 с.

Чи відомо вам, що зазвичай навіть під час десятихвилинної розмови будь-яка людина бреше тричі? Чи знаєте ви, що детектор брехні насправді викриває не брехню, а лише емоційний стан піддослідного? Чому досвідчені брехуни з легкістю проходять перевірку на детекторі брехні, а багато підозрюваних у збудженому емоційному стані були помилково визнані винними і отримали довічне ув’язнення за злочини, яких не скоювали? Проте викрити брехуна можна навіть за однією з численних ознак поведінки: рухів тіла, жестів, міміки обличчя або обмовок. Треба лише вміти це помітити і проаналізувати. Автор цього світового бестселера вчить викривати приховані емоції інших людей, розпізнавати ознаки брехні, відрізняти брехню від прихованих емоцій і навіть... брехати.