Кейт Аткінсон (до 70 річчя з дня народження)

20.12.2021


Кейт Аткінсон – британська письменниця, рідкісний приклад автора, який пише як серйозну, так і жанрову літературу. Її перший роман «За лаштунками в музеї» було оцінено вище, ніж книжку знаменитого Салмана Рушді, а серію бестселерів про приватного детектива Джексона Броуді Стівен Кінг назвав «головним детективним проектом десятиліття». Кейт Аткінсон написала дев’ять романів, збірку оповідань і п’єсу. Книжки Аткінсон отримують визнання поважних критиків та водночас стають міжнародними бестселерами. За роман «Життя за життям» Кейт Аткінсон здобула нагороду British Book Awards (2013) у номінації «Автор року», нагороджена Орденом Британської імперії, тричі лауреатка престижної літературної премії Costa Book Awards.

Романи Аткінсон — досконала постмодернова гра і одночасно історія життя, де і біль і любов створюють надійно існуюче ядерце сенсів.

Аткінсон К. Життя за життям / Кейт Аткінсон ; пер. Я. Стріхи. — Київ : Наш формат, 2018. — 504 с.

Урсула Тодд заходить до мюнхенського кафе в листопаді 1930 року, замовляє гарячий шоколад і стріляє в серце чоловіку, який ще не встиг стати фюрером. Хоча насправді все починається не так: Урсула Тодд народжується 11 лютого 1910 року в «домі на Лисячій галявині» в снігову заметіль – і помирає, не почавши дихати.

  • В «домі на Лисячій галявині» 11 лютого 1910 року в снігову заметіль народжується дівчинка и чудом виживає, щоб померти від «іспанки».
  • Народжується 11 лютого 1910 року й гине під час бомбардування Лондона.
  • Народжується 11 лютого 1910 року, виходить заміж за німця, чаює з Гітлером, гине в поруйнованому Берліні.
  • Народжується 11 лютого 1910 року і….

Що якби була можливість проживати своє життя знову і знову, поки не вийде правильно. Знову і знову, щоб правильно прожити ХХ століття: врятуватись в морських хвилях, врятувати загублену ляльку, навчитись стріляти, щоб не промахнутись в Гітлера.

В англійській мові є словосполучення: bearing witness — «той, хто свідчить, дає показання», але само по собі слово «bearing» несе в собі значно більше, особливо в контексті роману — «той, хто несе тягар», «витримує біль». Свідок та учасник історії ХХ століття, кожного разу проживаючий її заново. В романі цей тягар несе Урсула Тодд, в реальному житті це доводиться робити кожному з нас.


Аткінсон К. Руїни бога / Кейт Аткінсон ; пер. Я. Стріхи. — Київ : Наш формат, 2017. – 416 с.

        Епіграф до книги:

Людина — це руїни бога. Коли людство стане невинним, життя триватиме довше й перетікатиме у безсмертя так плавно, як ми прокидаємося від сну (Р. В. Емерсон).

 Хлопчик Тедді на галявині лісових дзвіночків у майже ідилічному 1910 році, в кабіні британського бомбардувальника у 1943-му, з аркушиками власних текстів в повоєнний час, в садку з онуками в 70-ті. В попередньому романі Аткінсон «Життя за життям» його сестра Урсула зупинила ланцюг смертей, і довге життя Тедді на сторінках другої книги – наче виконання всіх сподівань, втішання всіх трагедій. На жаль, людство не лікується досвідом страждання та смерті. Такого досвіду не потребує мирне життя – суєтне, байдуже, життя, яке невпинно забуває найважливіші речі. Стоїцизм героя книги, його дорогоцінна спокійна доброта так мало що можуть змінити. Час нагромаджує хаос, істини стають банальностями, холоне любов. Але при тому, дивне почуття охоплює нас: ми нічим не допоможемо герою, а він вже допоміг нам. Легше жити на світі, знаючи, що з ХХ до ХХІ століття перейшла і існує турбота, служіння, шляхетність, знаючи, що у Тедді є онуки.


Аткінсон К. За лаштунками в музеї / Кейт Аткінсон ; пер. Я. Стріхи. — Київ : Наш формат, 2018. — 352 с.

«За лаштунками в музеї» – на позір простий тихий роман виховання, де виразно проглядається тінь власної біографії письменниці, історія шести поколінь жінок однієї родини. Але вже за кілька сторінок читач опиняється в буквальному ментальному лабіринті, де дивні спогади, болючі загадки, нестерпні таємниці поєднують різні століття, країни і континенти. Чи чекав світ твоєї появи? Чи можна зрозуміти абсурд? Скільки і кому ти можеш простити?


Аткинсон К. Человеческий крокет / Кейт Аткинсон ; пер. А. Б. Грызунова — Москва : Азбука, 2016. — 416 с.

 Отже, познайомтеся з Ізабел. Першого квітня їй виповнюється шістнадцять років. З братом Чарльзом, вони живуть в особняку «Арден», збудованому на місці садиби старовинного аристократичного роду Ферфакс, і чекають повернення мами. «Наше життя виліплено з відсутності Елайзи, – каже Ізабел. – Вона пішла… і чомусь забула взяти нас з собою. Може, через неуважність, чи хотіла повернутися, але заблукала. Хіба мало що буває – скажімо, наш батько після її зникнення і сам пропав, а через сім років повернувся і все звалив на втрату пам’яті». Першу леді Ферфакс, кажуть, викрали ельфи, і тепер на тому місці росте дуб, на корі якого, за легендою, залишив свої ініціали Шекспір а над родом Ферфакс тяжіє прокляття. Ізабел добре орієнтується в минулому, впевнена, що знає майбутнє, але сьогодення представляє для неї загадку …


Аткінсон К. Рорзшифровка / Кейт Аткінсон ; пер. Я. Стріхи. — Київ : Наш формат, 2019. – 344 с.

 За сюжетом, 18-річна англійка Джульєтта Армстронг 1940 року починає працювати друкаркою в державному відомстві контррозвідки MI5. Розшифровує та подекуди фальсифікує записи розмов британських прихильників Гітлера. Ті гуртуються навколо Ґодфрі Тобі — британського шпигуна, який вдає із себе агента гестапо із завданням викрити симпатиків Третього Рейху. Згодом друкарку відправляють як агентку під прикриттям добути список імен цілої мережі британських нацистів.

Як виглядає подвиг та героїзм зсередини? Що робить з людиною таємне життя, неминуча мозаїка мети та засобів? Пам’ять зраджує, люди брешуть, як зберегти вірність найважливішому?


Детективний цикл

 

Аткинсон К. Преступления прошлого / Кейт Аткинсон ; пер. Мария Нуянзина. — Москва : Азбука, 2014. — 320 с.

 Джексону Броуді належить зайнятися справами, які поліція давно списала в архів: про таємниче зникнення маленької дівчинки з батьківського саду; про невмотивоване вбивство дочки відомого адвоката, яка допомагала йому в офісі; і про кривавий епізоді домашнього насильства в молодій сім’ї, що живе на фермі. Здавалося б, між усіма ними немає нічого спільного, та й сліди загубилися давно, проте ниточки, переплітаючись, тягнуться в сьогодення і найнесподіванішим чином зводять героїв — кожен зі своїми скелетами в шафах.

 А тепер читачу, зізнаємось: це не все, далеко не все. Незважаючи на гідну екранізацію, книги не вичерпались «крутим» сюжетом: кожна таємниця – своєрідні двері в переплетіння людських доль, де все почалось дуже давно і закінчиться не завтра. Це світ, де кров та насильство зустрічається з досить незвичною відповіддю – теплом людської солідарності. Стара любителька котів, юна вперта шотландська відмінниця, розгублений письменник-«ботанік», врешті сам Джексон Броуді – вони тільки люди: помиляються, гніваються, плачуть, не встигають і забувають. А світ якось рятується їхніми зусиллями, і ось бачите: нічого, живемо далі.